Certyfikat Internautów/ Lubelskie

43. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie 2013”

Impreza z ponad 40-letnią tradycją, odbywająca się co roku w Krasnymstawie po żniwach chmielowych, nazywana też dożynkami chmielowymi. Pierwsze Chmielaki w 1971 roku miały charakter regionalny, a już 7 lat później przekształciły się w wydarzenie o zasięgu ogólnopolskim. Dziś biorą w nich udział browary z Europy i tysiące turystów oraz smakoszy piwa. Imprezę uatrakcyjniają koncerty, degustacje, konkursy, kiermasze i wystawy.

Przez trzy dni Krasnystaw odwiedziło tysiące chmielakowych gości, którzy cieszyli się bogatym programem artystycznym imprezy i rosnącą z roku na rok ofertą browarów, których ilość była rekordowa. Podczas 43 Chmielaków można było poznać ofertę 43 browarów z Polski, Litwy, Czech, Słowacji, Niemiec i Francji.

Pierwszegho dnia, w piątek, chmielakowym gościom towarzyszyła w Rynku muzyka od Roots Defender i Senhor Efebo. Sącząca się ze sceny muzyka afrobeat, reggae, roots, samba, czy też etno towarzyszyła degustacjom dostępnych w Rynku Miejskim specjałów. Niewątpliwą gwiazdą sceny był zespół Jamal, który zgromadził w centrum miasta kilka tysięcy ludzi. Prawdopodobnie była to największa publika, jaka kiedykolwiek gościła na koncercie w krasnostawskim Rynku. Niezapomniany koncert zagrała w sobotni wieczór w amfiteatrze także grupa Illusion.

Ważnym elementem Chmielaków jest tradycyjny korowód, na czele którego w sobotę przemaszerowały przez miasto władze miejskie: burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec, starosta krasnostawski Janusz Szpak oraz starostowie Chmielaków – Aneta Małysz i Marek Pieczykolan. W korowodzie 2013 wzięła także udział Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Bractwo Rycerskie, laureatki Wyborów Miss i wielu innych gości. Jak nakazuje tradycja korowód zakończył się na Stadionie Miejskim, gdzie chmielakowy wieniec dożynkowy przekazano na ręce burmistrza i starosty.

Głównym niedzielnym punktem programu na scenie w Rynku Miejskim był niewątpliwie koncert zespołu Bracia, który cieszył się frekwencją porównywalną do występu Jamala. W niedzielny wieczór chmielakowi goście mogli pośmiać się na występie trzech czołowych postaci polskiego kabaretu – Artura Andrusa, Piotra Bałtroczyka i Jerzego Kryszaka.

Oprócz atrakcji kulturalnych podczas Chmielaków miał miejsce II Półmaraton  Chmielakowy o Puchar Burmistrza Krasnegostawu, który przyciągnął do miasta blisko 600 biegaczy z całej Polski i z zagranicy, co stanowiło dwukrotnie większą liczbą niż w roku ubiegłym.

Nad głowami gości podczas imprezy przelatywały paralotnie i motolotnie wzbudzając niemałą ciekawość. Organizowane już po raz trzeci „Chmieloty”, czyli Ogólnopolski Zlot Paralotniarzy przyciągnął do miasta miłośników podniebnych wrażeń z całego kraju. Tradycyjnie, odbyły się także Wybory Miss Chmielaków, które wzorem ubiegłego roku ściągnęły do Rynku Miejskiego ogromną liczbę widzów. Miss Chmielaków została Joanna Kamila Łubkowska.

Z roku na rok wzrasta zarówno liczba browarów biorących udział w Chmielakach, jak i piw zgłoszonych do konsumenckiego konkursu złocistego trunku. W tym toku konsumenci wyłonili najlepsze piwa w 12 kategoriach. Ponadto przyznano wyróżnienia dla najlepszego piwa: z browaru regionalnego, z browaru restauracyjnego, niepasteryzowanego oraz z polskiego chmielu. Grand Prix Chmielaków 2013 otrzymało piwo Grodzki ESB z browaru restauracyjnego Grodzka 15 z Lublina. Wyłoniono również najlepszą karczmę piwną Chmielaków - imponujące stoisko Kompanii Piwowarskiej, która na Chmielakach świętowała 400 lat istnienia piwa Tyskie.

Znaczącym elementem tegorocznych Chmielaków były także działania profilaktyczne, takie jak akcja „Pamiątka z Chmielaków”, czy działający w Rynku punkt profilaktyki.

www.chmielaki.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit