WYRÓŻNIENIA - Łódzkie

ArtBus - Kulturalna Linia Autobusowa

Łódzki ArtBus to w Polsce unikat - turystyka i kultura w jednym. Od połowy czerwca 2006 r. służy przyjezdnym i łodzianom pragnącym szybko przemieścić się z muzeum do kina lub z galerii sztuki do teatru. Można nim objechać sporą część miasta, oglądając z okien oryginalne budynki pofabryczne, do których coraz śmielej wprowadza się sztuka, biznes i amatorzy loftów. Linia łączy 20 najważniejszych punktów na kulturalnej mapie Łodzi.

Głównym celem tego projektu jest zwiększenie atrakcyjności łódzkich placówek kulturalnych i rozrywkowych, a także promocja Łodzi jako miasta sztuki i destynacji turystycznej.
Autobus Sztuki kursuje od piątku do niedzieli w godzinach 11.00-18.00. Wyrusza o każdej pełnej godzinie z Placu Wolności, a cała trasa trwa około 40 minut. W tej galerii na kółkach spełniającej rolę objazdowego przewodnika czekają na pasażerów wielojęzyczne informatory kulturalne, ulotki, plakaty i foldery instytucji kulturalnych. Z krótkiego filmu o Łodzi emitowanego na ekranie telewizora można poznać miasto i to, co w nim najbardziej warte pokazania. Na ścianach prezentowane są zmienne wystawy o różnorodnej tematyce - zdjęcia z Indii Bartka Pogody, „Cool Solutions” – 12 prac wyróżnionych w konkursie fotograficznym Arctic Paper, czy ilustracje do „Czarnoksiężnika z Krainy Oz” Ewy Trzewikowskiej. Co dwa tygodnie dla pasażerów organizowany jest konkurs związany z prezentowaną wystawą.
Nowoczesny środek lokomocji marki Volvo 7000 został pomalowany w czerwone, pomarańczowe, żółte i niebieskie pasy, przypominające rzeźby Katarzyny Kobro, której dzieła są ozdobą Muzeum Sztuki w Łodzi. Zamiast typowymi cyframi, linia turystyczna została oznakowana wielkimi literami „ART” i napisem „Autobus Sztuki”.
Aby przejechać „kulturalną” trasą Łodzi potrzebne są zwykłe bilety MPK, w przyszłości jednak mają je zastąpić bilety z instytucji kultury, dzięki czemu autobus stanie się darmowy dla tych, którzy wykupią bilety do muzeów, teatrów i innych przybytków sztuki.
Projekt realizowany przy współpracy Urzędu Miasta Łodzi, MPK Łódź oraz Zarządu Dróg i Transportu już na miesiąc przed oficjalnym startem otrzymał niezwykłe wyróżnienie. W rankingu Gazety Wyborczej, Radia Eska oraz Telewizji Toya został nazwany „najlepszym projektem miesiąca”.

Właściciel produktu:
Łódź Art Center
90-365 Łódź, ul. Tymienieckiego 3
Tel.: 0-42/ 684-20-95
www.lodzartcenter.com
o.kietla@lodzartcener.com

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit