Świętokrzyskie

Bałtowski Park Jurajski

Położony jest w rozwidleniu starorzecza rzeki Kamiennej na „Źródlanej Wyspie” niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można stanąć oko w oko z żyjącym 155 mln lat temu dinozaurami.

Na powierzchni około 3 hektarów ustawionych zostało około 40 modeli gadów w ich naturalnych rozmiarach. Pośród nich króluje olbrzymi, 25-metrowej długości model diplodoka oraz okazały alozaur, który zostawił swoje odciśnięte ślady na terenie Bałtowa. Ponadto zobaczyć tu można liczne modele stworzeń żyjących przed dinozaurami, np. ważki o rozpiętości skrzydeł ok. 50 cm.
Zwiedzający mogą przeżyć podróż w czasie przez wszystkie okresy geologiczne od kambru (542 mln lat temu) do neolitu (czyli momentu pojawienia się człowieka na Ziemi) spacerując specjalnie przygotowana ścieżką dydaktyczną, wzdłuż której rozmieszczone zostały modele dinozaurów.
Muzeum Jurajskie prezentuje skamieniałości pochodzące głównie z okresu jurajskiego. Obok około 200 eksponatów: ślimaków, małży, jeżowców, gąbek, belemnitów, brachiopodów i amonitów zostały w nim wyeksponowane tropy dinozaurów znalezione na terenie Gór Świętokrzyskich.
Istnieje możliwość zwiedzania Parku oraz samej miejscowości Bałtów z przewodnikiem (zabytkowy kościół, ruiny Pałacu Druckich-Lubeckich, stary młyn, jaskinie, wychodnie skalne i wąwozy lessowe).
W sezonie letnim na terenie Parku odbywają się imprezy turystyczno-rekreacyjne i edukacyjne – Świętokrzyski Piknik Jurajski, Powitanie Lata, zawody siłaczy, zawody kajakowe, wybory Miss Lata Powiatu Ostrowieckiego, kolarski „wyścig dinozaurów”, Święto Pieczonego Ziemniaka i wiele innych, organizowanych wspólnie ze Stowarzyszeniem „Bałt”.

Właściciel produktu:
Stowarzyszenie „DELTA”
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Sandomierska 4
Tel./fax: 0-41/ 247-91-11 (-12)
www.parkjurajski.pl biuro@parkjurajski.p

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit