Śląskie

Beskidzka 5.

Beskidzka 5.

Beskidzka 5. to obszar o wyjątkowej atrakcyjności. Zainicjowany tam w 2004 r. produkt turystyczny obejmuje mikroregion składający się z pięciu gmin położonych w Beskidzie Śląskim: Brennej, Istebnej, Szczyrku, Ustronia i Wisły. Każda z gmin ma do zaoferowania wiele atrakcji, ale dopiero poprzez wspólne i systemowe działania mogły stworzyć kompleksową ofertę.

Brenna – siła spokoju – stanowi świetny punkt wypadowy do wędrówek po górskich szlakach. Tutaj bierze początek sześć dobrze oznakowanych tras, prowadzących na: Równicę, Błatnią, Kotarz, Grabową, Trzy Kopce i Klimczok. Latem wielu gości odpoczywa nad rzeką Brennicą i jej licznymi dopływami, wybierając albo zagospodarowane tereny rekreacyjne wzdłuż wałów rzecznych, albo ustronne zakątki pełne spokoju. Zimą działa tu kilka ośrodków narciarskich, a bogatą historię gminy Brenna potwierdzają liczne zabytki rozsiane po całym jej obszarze. Na terenie gminy znajdują się liczne zabytki architektury drewnianej, kościoły i kapliczki, obiekty dawnej gorzelni, dwór Zofii Kossak-Szatkowskiej, a w muzeum chleba „Chlebowa chata” można się zapoznać z dawnymi maszynami wykorzystywanymi przy uprawianiu i obróbce ziarna, tradycyjnym procesem pieczenia chleba oraz wytwarzania twarogu i masła.

Istebna – siła tradycji – słynie przede wszystkim z żywej kultury góralskiej: pięknych strojów regionalnych, zespołów folklorystycznych, kapel, rzemiosła i twórczości ludowej, w ramach której na szczególną uwagę zasługują znane na całym świecie koronki koniakowskie. Każdego roku przez okres około sześciu miesięcy panują tutaj wspaniałe warunki śniegowe; grubość pokrywy utrzymuje się w granicach 100 cm, co stwarza dogodne warunki do uprawiania sportów zimowych. Czemu sprzyja sieć wyciągów narciarskich i profesjonalnie przygotowane trasy do narciarstwa biegowego na przełęczy Kubalonka. Ponadto w gminie stale rozwija się infrastruktura turystyczna: pensjonaty, domy wypoczynkowe, kwatery prywatne i agroturystyczne, które w zdecydowanej większości są przyjazne dla rowerzystów.

Ze Szczyrku – siła energii – każdy miłośnik aktywnego wypoczynku wyjedzie zadowolony i zechce przyjechać kolejny raz - górskie wycieczki, turystyka rowerowa i konna, sporty zimowe, sporty ekstremalne, paragliding, nordic walking czy eksploracja jaskiń, to tylko nieliczne propozycje „naładowania akumulatorów”. W sezonie zimowym na turystów czeka największa ilość tras i wyciągów narciarskich w Polsce. Zlokalizowane są tu również profesjonalne stoki slalomowe posiadające homologację FIS, naturalny tor saneczkowy oraz skocznia narciarska „Skalite”. Na amatorów spokojnego wypoczynku czekają resorty SPA, baseny, odnowa biologiczna, groty i jaskinie solne i szlaki spacerowe oraz odwiedziny w Sanktuarium Maryjnym „Na Górce”, które jest bardzo ważnym miejscem kultu religijnego w Szczyrku.

Ustroń – siła zdrowia – to jedyne w Beskidzie Śląskim miasto wczasowo-uzdrowiskowe, położone w dolinie rzeki Wisły, pomiędzy zboczami Czantorii i Równicy. Oferuje nie tylko wypoczynek, ale również rehabilitację i leczenie chorób układu ruchu, krążenia, dróg oddechowych i układu nerwowego. Wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę i urządzenia Uzdrowiskowy Zakład Przyrodoleczniczy przeprowadza dziennie około 5 tysięcy zabiegów. Do najważniejszych atrakcji Ustronia należą solankowe baseny kąpielowe, czteroosobowa kolejka krzesełkowa na Czantorię, letni i całoroczny tor saneczkowy, Leśny Park Niespodzianek, szlaki turystyczne i spacerowe, trasy rowerowe, kryte korty tenisowe, oświetlone i sztucznie naśnieżane trasy narciarskie, liczne zabytki i placówki kultury.

Wisła – siła źródeł – zapewnia górskim piechurom niezapomniane widoki na 150 km malowniczych szlaków turystycznych, a lubiący nizinne spacery, mogą skorzystać z deptaków wokół Jeziora Czerniańskiego. Zimą można skorzystać z jednego z kilkunastu wyciągów narciarskich oraz tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności. A od wiosny do jesieni miasto stanowi idealną bazę wypadową na Czantorię, Stożek, Trzy Kopce Wiślańskie oraz Baranią Górę. Uwagę turystów przyciągają również Kaskady Rodła - najpiękniejszy zespół naturalnych wodospadów w Beskidach. Wokół nich zobaczyć można pięknie wyżłobione kotły erozyjne oraz pomnikowe świerki i jodły o wieku ok. 170 lat. Na wiślańskich szlakach różne atrakcje czekają także na miłośników historii: Muzeum Beskidzkie, Rezydencja Prezydenta RP, wiadukt kolejowy o długości 122 m, wybudowany w 1932 r. oraz Zameczek Myśliwski i etnograficzna osobliwość - Chata Kocyana. Wisła jest też nie lada gratką dla fanów sportu – w końcu z niej pochodzi i do dziś mieszka sam Adam Małysz.

Potencjał rozwojowy Beskidzkiej 5. polega między innymi na tym, że główną aspiracją rozwoju wszystkich gmin jest osiągnięcie statusu znaczącego ośrodka turystycznego nie tylko w województwie śląskim, ale też w Polsce. Ponadto każda z gmin posiadają własne, unikatowe walory, które mogą stanowić podstawę dla budowania wspólnej, kompletnej oferty turystycznej w ramach mikroregionu. Również gminy zmuszone są do podejmowania działań polegających na modernizacji infrastruktury turystycznej oraz kreowaniu nowych (i nowatorskich) produktów turystycznych, z uwagi na zaostrzającą się konkurencją na rynku, a utworzenie sieci w dużym stopniu wpływa na stworzenie silniejszej oferty, niż miałyby one powstawać w pojedynkę. Potencjał rozwojowy tego klastra, jakim niewątpliwie jest Beskidzka 5., wzrósł dzięki posiadaniu na dzień dzisiejszy identyfikacji wizualnej oraz przeprowadzeniu ogólnopolskich kampanii promocyjnych.

Beskidzka 5 to także miejsce, w którym odbywają się niebanalne imprezy kulturalne i sportowe. Wydarzenia ze wszystkich pięciu gmin prezentowane są w kalendarium na stronie www.beskidzka5.pl/imprezy.

W Beskidzkiej 5. Nie sposób się nudzić!

Właściciel Produktu:

Gmina Brenna, Gmina Istebna, Miasto Szczyrk, Miasto Ustroń, Miasto Wisła

Adresy:

Gmina Brenna – ul. Wyzwolenia 77, 43-438 Brenna

Gmina Istebna – 43-470 Istebna 1000

Miasto Szczyrk- ul. Beskidzka 4, 43-370 Szczyrk

Miasto Ustroń – Rynek 1, 43-450 Ustroń

Miasto Wisła – Plac B. Hoffa 3, 43-460 Wisła

Tel./ fax:

Gmina Brenna: 33/ 853 62 22, 853 63 70

Gmina Istebna: 33/ 855 65 00

Miasto Szczyrk: 33/ 829 50 00, 817 87 63

Miasto Ustroń: 33/ 857 93 00, 857 93 30

Miasto Wisła: 33/ 855 24 25, 855 29 95

www / e-mail

Gmina Brenna www.brenna.org.pl / opkis@brenna.org.pl

Gmina Istebna www.istebna.eu / promocja@ug.istebna.pl

Miasto Szczyrk www.szczyrk.pl / promocja@szczyrk.pl

Miasto Ustroń www.ustron.pl / grazyna.winiarska@um.ustron.pl

Miasto Wisła www.wisla.pl / promocja@wisla.pl

Podmiot Zarządzający:

Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER

Ul. Zamkowa 3a/1, 43-400 Cieszyn

Tel./ fax: 33/ 851 44 81

www.deltapartner.org.pl   b5@deltapartner.org.pl

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit