Banner 275x550 2

Dolnośląskie

Bolesławieckie Święto Ceramiki

Impreza plenerowa pogranicza polsko-czeskiego, symbolizująca kilkusetletnią tradycję wyrobu naczyń ceramicznych w Bolesławcu. Obchodzone w 2006 roku po raz dwunasty, tradycyjnie w przedostatni weekend sierpnia, święto to z małego lokalnego przedsięwzięcia odbywającego się w Rynku miasta rozrosło się do najważniejszego promocyjnego przedsięwzięcia w roku i obejmuje całe centrum Bolesławca.

Jego sercem jest Rynek, gdzie prezentują i sprzedają swoje wyroby po promocyjnych cenach coraz liczniejsi wystawcy ceramiki z Polski i zagranicy. Ceramika prezentowana jest w jednorodnych, drewnianych pawilonach, dzięki czemu Rynek miasta zyskuje niezwykły klimat. Bolesławiecka Ceramika prezentuje się na wspólnym stole promując markę BOLESŁAWIEC THE BEST!
Imprezę rozpoczyna Wielka Parada Ceramiczna z udziałem władz miasta, mieszkańców, organizatorów innych imprez plenerowych, a także artystów - gejsz, samurajów na szczudłach czy Teatru Tancerzy Ognia YOMA. Prowadzone są warsztaty ceramiki dla dzieci i dorosłych, profesjonalne pokazy powstawania wyrobów oraz inne działania interaktywne. Każdy z chętnych może lepić w glinie, malować biskwity, tworzyć dzieła własne pod okiem artystów zrzeszonych w Związku Ceramików Polskich. W dwóch piecach ceramicznych - Rzymskim i Raku - wypala się powstałe prace. Wydarzeniom towarzyszą happeningi, różnorakie działania artystyczne, wystawy ceramiczne znanych artystów, widowisko teatralne oraz plenerowe pn. „tańczące fontanny”, w którym woda, światło i muzyka zsynchronizowane są we wspólnym działaniu, któremu akompaniuje 40-osobowa orkiestra „Eunesses Musicales”. Inne atrakcje towarzyszące, to Mistrzostwa Euroregionu w Wyciskaniu, Zawody Siłaczy, maraton aerobiku i II Bieg po Ceramiczną Filiżankę po schodach Urzędu Miasta.
Organizatorzy zmieniają miasto w artystyczną krainę. Ten nowy kształt imprezy już w ubiegłym roku został pozytywnie oceniony przez jego mieszkańców i aktywnie biorących udział w Święcie turystów z pasa przygranicznego Euroregionu Nysa, terenu Dolnego Śląska i ważniejszych miast Polski. Efektem jest nominowanie imprezy do Dolnośląskiego Klucza Sukcesu za rok 2005 w kategorii najciekawsze wydarzenie lub inicjatywa kulturalna.
Tegoroczna impreza otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIIA Czechy-Polska w Euroregionie Nysa oraz z budżetu państwa.

Właściciel produktu:
Bolesławiecki Ośrodek Kultury
59-700 Bolesławiec, pl. Piłsudskiego 1 C
tel./ fax: 0-75/ 644-21-47
www.swietoceramiki.boleslawiec.pl
secretariat@bok.boleslawiec.pl

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit