Lubelskie

Carnaval Sztuk-Mistrzów

Carnaval Sztuk-Mistrzów

Festiwal cyrkowy odbywający się od 2008 roku, na przełomie lipca i sierpnia, w przestrzeni miejskiej Lublina, to wydarzenie unikatowe na skalę całego kraju i tej części Europy. Rozkład programu kładzie nacisk na wydarzenia weekendowe, tak aby umożliwić turystom skorzystanie z oferty w najbardziej dogodny czasowo sposób.

Przez pierwsze dwa lata wydarzenie nosiło nazwę Festiwal Sztukmistrzów. Jego patronem jest Sztukmistrz z Lublina, tytułowy bohater powieści noblisty Isaaka B. Singera, a założeniem - zabawa i prezentacja współczesnych widowisk cyrkowych i kuglarskich. To spektakularne święto nowego cyrku, teatru i sztuki alternatywnej. Produkt promujący markę Lublin - Miasto Inspiracji. Dzięki niemu turyści mają możliwość zrozumieć Lublin, doświadczyć jego unikatowej atmosfery. Popularność marki wpływa na zwiększenie ruchu turystycznego, co bezpośrednio przekłada się na wpływy finansowe w  tym sektorze.

Carnaval Sztuk-Mistrzów (w 2012 roku trwał aż 9 dni - od 28 lipca do 5 sierpnia), to czas jedynych w swoim rodzaju przedstawień i mrożących krew w żyłach pokazów zręczności i sprawności. Lublin staje się rodzajem teatralnej dekoracji, w której odbywają się występy uznanych, światowych formacji i zespołów, prezentujących sztukę nowego cyrku. Spektakle są bardzo zróżnicowane w formie i treści. „Zaczarowana” widownia wraz z artystami obywa niepowtarzalną podróż po świecie niecodziennych zjawisk. Sceną staje się ulica. Aktorem jest zarówno artysta jak i widz. Granice przestają istnieć. W różnych miejscach Lublina można spotkać buskerów - ulicznych performerów, muzyków, żonglerów, ekwilibrystów, kuglarzy. Bawią oni przechodniów i angażują ich w swoje niecodzienne występy. Corocznie, kilkudziesięciu śmiałków z całego świata, chodzi po taśmach rozwieszonych wysoko nad ziemią, pomiędzy budynkami Starego Miasta, opanowując przestrzeń powietrzną Lublina.

Carnaval to czas zawodów i konkursów. Zmierzyć się można w żonglowaniu, trickach na taśmie, a nawet wziąć udział w igrzyskach, gdzie nie ma z góry określonych dyscyplin – wymyślane są one na bieżąco. Swoich sił można spróbować z każdym i w każdej dziedzinie. Stałym elementem wydarzenia jest parada. W barwnym korowodzie, wraz z artystami i kuglarzami, maszerują przez miasto wszyscy chętni mieszkańcy i turyści. Pokazy tańca i akrobatyki z użyciem ognia (tzw. fire show) rozgrzewają emocje.

Carnaval Sztuk-MistrzówSpektakle Carnavalu nie dzielą widowni na wyedukowaną, snobistyczną, elitarną czy popularną. Wyjątkowość imprezy polega na szerokiej ofercie, skierowanej dla każdej grupy odbiorców.

Miejscem wydarzeń jest centrum Lublina i Stare Miasto. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się dwa duże hotele (Europa, Grand Hotel Lublinianka) oraz liczne mniejsze obiekty, gdzie można zatrzymać się na nocleg (m.in.: Kamienica Muzyków, Waksman, Magia, Hotel Vanilla i inne). Na Starym Mieście mieści się także Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Centrum Lublina jest bogate w liczne restauracje, kawiarnie, bary szybkiej obsługi. Wokół muzea, zabytki i atrakcje turystyczne, m.in.: Brama Krakowska, Pałac Książąt Czartoryskich - przy Placu Litewskim, Teatr im. Juliusza Osterwy, Archikatedra i Wieża Trynitarska, Rynek Starego Miasta, Klasztor o.o. Dominikanów, Zamek Lubelski, Brama Grodzka i wiele innych. W okolicy przebiega pięć szlaków turystycznych.

Podczas trwania Carnavalu, na Placu Litewskim powstał multimedialny namiot - biuro festiwalowe i punkt informacyjny, w którym ustawione zostały stoiska z dostępem do Internetu, oraz ekrany LCD. Namiot spełniał także funkcję miejsca spotkań artystów i zaproszonych gości m.in. z mediami.

Carnaval Sztuk-MistrzówTegoroczna edycja trwała aż 9 dni i odbyła się równolegle z Europejską Konwencją Żonglerską (EJC) –  najbardziej prestiżowym wydarzeniem środowiska kuglarzy i artystów nowego cyrku na świecie. Po raz pierwszy EJC odbyło się w tej części Europy. 9 dni Carnavalu to aż dwa weekendy, podczas których turyści mają doskonałą sposobność odwiedzenia Lublina. Dodawane są także nowe punkty programu, w tym roku między innymi odbyło się Kino Caravaningowe w Starym Browarze na Bernardyńskiej.

Większość elementów programu nie wymaga znajomości języka polskiego – są to często pokazy uniwersalne, dla każdego, bez względu na narodowość. Komunikowanie oferty odbywa się zarówno w języku polskim jak i angielskim, tak by dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Organizatorem CS-M są Ośrodek Animacji Kultury, Centrum Kultury, Fundacja Sztukmistrze oraz Kancelaria Prezydenta Miasta Lublin. Szacuje się, że ilość osób mających kontakt z wydarzeniem w ciągu dziewięciu tegorocznych dni sięgnęła około 100 tysięcy.

Właściciel produktu:

Gmina Lublin

Plac Łokietka 1, 20-109 Lublin

Tel./ fax: 81/ 466-25-18

www.sztukmistrze.eu

swiecznik@lublin.eu

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit