Lubelskie

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza…Więcej »

To pomysł Pawła Grabowskiego z Roztoczańskiego Parku Narodowego, mający na celu wytyczenie w terenie wzdłuż osi Roztocza trasy rowerowej, ukazującej najcenniejsze obiekty kultury i przyrody od Kraśnika do Lwowa.

Przebieg trasy pozwoli na ukazanie Roztocza jako ciekawego regionu pogranicza kultur, osadzonego w zróżnicowanych warunkach przyrodniczych.

CSRR ma stanowić oś, wokół której mają powstawać lokalne trasy rowerowe o różnym stopniu trudności. Pozwoli też na stworzenie oryginalnej roztoczańskiej oferty na polskim rynku turystycznym. Koncepcja ta ma także stanowić model udostępnienia obiektów przyrody i kultury dla turystyki alternatywnej.

Pierwszy etap CSRR prowadzi przez malownicze tereny Roztocza Zachodniego i Środkowego (od Kraśnika do Zwierzyńca). Miejscowości te mają połączenia kolejowe (Lublin – Rozwadów i Lublin – Bełżec), co umożliwia przewóz rowerów. W planach – przedłużenie trasy na Ukrainę: do Hrebennego, a następnie do Lwowa.

Amatorów turystyki aktywnej czeka na szlaku wiele atrakcji w postaci zorganizowanych imprez: Ogólnopolski Rajd Rowerowy Roztocze (1-3 maja), Roztocze Country (Zwierzyniec, 1 sierpnia), Zamojskie Dni Folkloru (Zwierzyniec, 10-11 lipca), Letnia Akademia Filmowa (Zwierzyniec, 8-15 sierpnia), stałe ekspozycje w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu oraz liczne rajdy rowerowe organizowane przez PTTK.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit