Podkarpackie

Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno

Otwarty w 2012 r. turystyczno-kulturalny obiekt prezentujący przemysł szklany w zupełnie nowej formule - nowoczesnej, atrakcyjnej i przystępnej. Powstanie obiektu ma ścisły związek z tradycją przemysłową Krosna. Miasto od niemal 90 lat słynie bowiem z hutnictwa szkła.

Centrum składa się z dwóch obiektów. W budynku głównym przy ulicy Blich 2 odbywają się spektakularne prezentacje produkcji szkła. Z kolei tzw. piwnice przedprożne, znajdujące się przed zachodnią pierzeją krośnieńskiego Rynku, mieszczą ekspozycję najcenniejszych dzieł szklanej sztuki artystów związanych z Krosnem.

Największą atrakcją budynku głównego są spektakularne prezentacje produkcji szkła. Podczas pokazów na oczach widzów powstają przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Można także spróbować swoich sił i samodzielnie wydmuchać formę szklaną. Program zwiedzania obejmuje także warsztaty obróbki i zdobienia szkła: warsztat malowania na szkle, warsztat grawerowania, produkcja witraży, produkcja szklanych figurek metodą palnikową. W budynku przy ulicy Blich 2 znajdują się także sale wystaw czasowych, sklep ze szklanymi pamiątkami oraz sala kinowo-konferencyjna.

Piwnice przedprożne mieszczą przede wszystkim ekspozycję najcenniejszych dzieł szklanej sztuki wykonanych przez najsłynniejszych artystów działających, lub związanych z Krosnem (Stanisław, Paweł oraz Stanisław Jan Borowscy, Jerzy i Mateusz Marajowie, Henryk i Rafał Ryszowie, Agnieszki Leśniak-Banasiak, Macieja Habrata, Marzeny Krzemińskiej-Baluch, Stanisława Mola i Witolda Śliwińskiego). To także w nich znajduje się tzw. sala „szkła w fizyce”, w której turyści poznają właściwości szkła, przeprowadzając samodzielnie eksperymenty na szklanych rekwizytach (m.in. soczewki, kalejdoskop, światłowody).

Jedną z atrakcji przewidzianych w ramach działalności CDS będzie ekologiczna kolejka turystyczna, obwożąca turystów po szklanym szlaku, który obejmuje swoim zasięgiem wszystkie związane ze Szklanym Miastem atrakcje turystyczne. Dodatkowo kolejka będzie obsługiwała ruch turystyczny do obiektów nie powiązanych bezpośrednio z tematyką szkła, ale stanowiących istotne atrakcje turystyczne.

W plebiscycie zorganizowanym przez National Geographic Traveler obiekt został wybrany jednym z „7 cudów Polski”.

www.miastoszkla.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit