Pomorskie

Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark

Dom stojący na głowie…Więcej »

W 2003 roku w szymbarskim lesie, z inicjatywy działaczy kaszubskich, animatorów regionalnej kultury, tradycji, rzemiosła i turystyki, którzy od dawna zabiegali o stworzenie miejsca, w którym można byłoby zgromadzić wszystko to co charakteryzuje region kaszubski, powstało Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark.

- Tu bije prawdziwe serce Kaszub – mówią twórcy Muzeum, do którego przybywają dziś goście z całego kraju i świata.
Celem Centrum zajmującego obecnie około 5 ha powierzchni jest gromadzenie i ochrona przed zapomnieniem budownictwa polskiego i kaszubskiego, miejscowego rzemiosła związanego z przerobem drewna, narzędzi i sprzętu domowego, obiektów związanych z historią Polski i Kaszub, tradycji i kultury narodowej, zbiór dokumentów i materialnych przedmiotów pamięci dziejów szczególnie ostatnich trzech wieków.
Wśród muzealnych obiektów przeznaczonych do zwiedzania znajdują się: Dom stojący na głowie, Dom Sybiraka – dom budowany i zamieszkiwany przez Polaków 240 lat temu na Syberii, Najdłuższa deska świata, Pomnik Gryfa Pomorskiego, Bunkier Gryfa Pomorskiego – replika bunkra partyzanckiego z czasów II wojny światowej, Dwór Salino – replika 300-letniego dworku, położonego w pobliżu Wejherowa, Łowisko rybackie, Kościółek św. Rafała, kuźnia, piec chlebowy i Dom harcerza, w którym można poznać historię organizacji młodzieżowych YMCA.
Dom postawiony na głowie to alegoria współczesnego świata, w którym tradycja, system wartości, naturalnego porządku rzeczy zostały postawione na głowie, wypaczone, wyszydzone.
Najdłuższa Deska Świata (36,83 m) nazywana jest żartobliwie dziewiątym skarbem Kaszub. - Wypatrzyliśmy w odwiecznym kaszubskim lesie potężną daglezję i „wycięliśmy” numer austriackim drwalom, figurującym w The Guinness Book of Records za najdłuższą deskę świata. Do ich rekordu dorzuciliśmy jeszcze prawie 3 metry. – żartują kaszubscy twórcy rekordowej deski, która w 2002 r. znalazła się w Księdze Rekordów Guinnesa.

Właściciel produktu:
Lidia Czapiewska
ul. Szymbarskich zakładników 12; 83-315 Szymbark
0-58/ 684 69 33
www.cepr-szymbark.pl cepr@cepr-szymbark.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit