Wielkopolska

Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar

Browar

Staremu Browarowi, bowiem pod tą właśnie nazwą to miejsce jest znane w Poznaniu i całym kraju, przyświeca lapidarna, acz celna idea 50/50, będąca filozoficzną bazą wszystkich projektów Grażyny Kulczyk i odnosząca się do łączenia w równych proporcjach Sztuki i Biznesu. Obiekt składa się z trzech części: Atrium, Pasażu i będącego ich łącznikiem Dziedzińca Sztuki, a w nich ponad 200 sklepów, 15 restauracji, 13 kawiarni…

Znajdują się tu również: sale wystawiennicze i koncertowa, galeria sztuki, 8 sal kinowych, 3 kluby muzyczne i Blow Up Hall – wyjątkowy w skali świata kompleks zawierający pięciogwiazdkowy hotel, bar i restaurację. W Starym Browarze mieści się również siedziba Art Stations Foundation.

Ilu gości Starego Browaru, tyle jego funkcji. Choć to miejsce ma swoją historię, nie jest zabytkiem – jest żywą przestrzenią, w której ludzie robią mniej lub bardziej codzienne zakupy, zwiedzają wystawy, umawiają się na spotkania towarzyskie i biznesowe, odpoczywają, a także zwiedzają.

Browar założony przez braci Huggerów powstał w drugiej połowie XIX wieku. W latach 20. XX wieku przeszedł w ręce znanego poznańskiego przemysłowca dr. Romana Maya. Przetrwał, choć nie bez uszczerbku, drugą wojnę światową. Produkcję piwa i napojów kontynuowano tutaj do roku 1980. Od tego czasu browar niszczał. W 1997 roku, po blisko dwóch dekadach zapomnienia, spółka Fortis „Nowy Stary Browar”, wykupiła nieczynny browar Huggerów wraz z otaczającymi terenami. Realizując nośną ideę rewitalizacji, inwestor przystąpił do przekształcenia XIX-wiecznego obiektu przemysłowego w nowoczesne centrum łączące funkcje handlowe z kulturalnymi. Realizacji tego postulatu sprzyja śródmiejska lokalizacja, a także rzadko spotykana w tego typu inwestycjach dbałość o architekturę i jakość jej wykonania. Liczne nawiązania do historii miejsca, nie zrywające z jego pierwotną funkcją przemysłową, a podejmujące z nią dialog powodują, że miejsce to ma swój niepowtarzalny klimat i trwale wpisało się w krajobraz miasta.

W Starym Browarze zarówno rodowity poznaniak, jak i przybysz z innego kraju, może poczuć się turystą. Odkrywając zakątki Dziedzińca Sztuki, albo odnajdując skryty zaułek z ceramicznymi kapslami, tablicami i innymi pamiątkami z czasów, gdy produkowano tu piwo. Poprzez świadome użycie różnorodnych materiałów (cegła, metal, szkło) architektura buduje mosty między przeszłością a współczesnością miejsca.

We wnętrzach Starego Browaru sztuka żyje w symbiotycznej relacji ze swym otoczeniem. Można tu zobaczyć rzeźby Igora Mitoraja. Największa z nich to „Blask książyca”, charakterystyczne dzieło znajdujące się przy wejściu do Atrium. Przestrzenie atrium ożywiają również barwne kolumny Leona Tarasewicza, wcześniej znajdujące się na Teatrze Wielkim w Poznaniu. To tylko kilka przykładów dzieł sztuki obecnych w otwartych przestrzeniach obiektu. Ponadto organizowane są tutaj liczne wystawy, koncerty i spektakle. Promowany jest taniec współczesny. Działania artystyczne koordynowane są przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk.

Stary Browar daje również okazję do współtworzenia sztuki poprzez udział w licznych warsztatach i interaktywnych pokazach. Latem na Dziedzińcu Sztuki w ramach Klasyki Kina w Starym Browarze odbywają się pokazy filmowe i koncerty.

Infrastruktura turystyczna Starego Browaru, obok powyżej wymienionych przedsięwzięć, będących wysokiej klasy produktami z zakresu turystyki kulturowej, składa się z dwóch punktów informacyjnych. Ich personel udziela informacji turystycznej dla gości z kraju i zagranicy w zakresie nie tylko funkcjonowania Starego Browaru, ale również całego Poznania.

Ponadto istnieje możliwość zwiedzania Starego Browaru z przewodnikiem. Uczestnicy wycieczek poznają historię obiektu, przyświecająca mu ideę, jego ofertę oraz mają okazję dowiedzieć się więcej o sztuce współczesnej.

Ze względu na wszechstronność oferty grupa docelowa Starego Browaru jest bardzo duża. Poznańskie Centrum Sztuki i Biznesu odwiedzają ludzie w każdym wieku i niemal z każdego zakątka świata. Choć główną grupę gości stanowią Poznaniacy, to co roku wzrasta liczba turystów. Obecnie szacuje się, że Stary Browar miesięcznie odwiedza około 1 mln osób.

Dzięki swej różnorodności Stary Browar jest nowoczesnym produktem z zakresu turystyki kulturowej (sztuka współczesna i popularna), biznesowej (miejsce spotkań, prowadzenia interesów, nowoczesny hotel) i kulinarnej (bogata oferta restauracji i kawiarni).

Stary Browar organizuje i wspiera liczne wydarzenia kulturalne, wystawy, koncerty, pokazy, warsztaty, projekcje, wykłady. Art Stations Foundation współpracuje również z Malta Festival – niektóre spektakle, szczególnie pokazy tańca współczesnego odbywają się w przestrzeniach Starego Browaru. Jest to również miejsce, w którym odbyły się dwa największe w poznaniu Flash Moby. Popularnością cieszy się coroczne Kino Letnie na Dziedzińcu Sztuki.

Co roku w przestrzeniach Starego Browaru odbywa się Art & Fashion Festival – jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce promujących modę, co potwierdzają m.in. dwukrotnie zdobyte przez Festiwal tytuły Doskonałość Mody w 2008 i 2009 r.

Stary Browar znajduje się wśród 20 obiektów noszących miano Ikony Architektury po 1989 roku i jest kwintesencją miejskości. Jego wyjątkowość potwierdzają liczne nagrody. M.in. w 2008 roku Pasaż Starego Browaru 50/50 został uznany przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych (ICSC) za najlepszy na świecie obiekt o zróżnicowanej użyteczności w kategorii Rozbudowa.

Podmiot Zarządzający:

Fortis „NOWY Stary Browar”, Sp. z o.o. s.k.a. (dawniej Fortis Sp. z o.o.)

Ul. Półwiejska 32, 61-888 Poznań

Tel./ fax: 61/ 859-60-22 (-21)

biuro@starybrowar5050.com

Fragment Starego Browaru … Więcej

Fragment Starego Browaru od strony Dziedzińca Sztuki

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit