Lubelskie

Chełmskie Podziemia Kredowe – Zabytkowa Kopalnia Kredy

To wyjątkowa w skali kraju i Europy atrakcja turystyczna miasta, unikalny zabytek staropolskiego górnictwa kredy, wpisany do rejestru zabytków w 1994 roku. W podziemiach kredowych turyści mają do przebycia prawie dwukilometrową trasę przebiegającą pod historyczną starówką Chełma.

W trakcie zwiedzania, które trwa około 50 minut, można zapoznać się z licznymi ekspozycjami geologicznymi, archeologicznymi i historycznymi. Do szczególnych atrakcji należy zrekonstruowany na Rynku Miejskim szyb studni użytkowanej od XV do XVII wieku. Wędrówka białym labiryntem przynosi niezapomniane wrażenia, tym bardziej, że w jednej z komór pojawia się i opowiada ciekawe historie legendarny Duch Bieluch – władca i opiekun podziemi.
Organizatorzy zwiedzania przygotowują również dla turystów atrakcje w postaci małych form teatralnych i koncertów muzyczno-kabaretowych. Trasa podziemna posiada bezpośrednie połączenie ze stylową restauracją, która znajduje się w jednej z piwnic wyjściowych i na życzenie turystów może być miejscem smakowitego zakończenia podziemnej podróży.
Obiekt jest bezpieczny dla zwiedzających, posiada oświetlenie elektryczne i obsługiwany jest przez licencjonowanych przewodników turystycznych. W pawilonie wejściowym zwiedzający mogą nabywać pamiątki regionalne, związane przede wszystkim z podziemiami oraz wydawnictwa turystyczne i widokówki.
Podziemia zwiedzać można codziennie przez cały rok - wyłącznie z przewodnikiem. Obiekt jest dobrze oznakowany. Mówią o nim: tablica informacyjna na obiekcie w polskiej i angielskiej wersji językowej, billboardy i tablice atrakcji turystycznych, zlokalizowane przy drogach wjazdowych do Chełma, kierunkowskazy dojścia do obiektu, tablice z planem miasta i podziemnej trasy turystycznej.
Organizatorzy zwiedzania - firma Chełmskie Podziemia Kredowe „Labirynt” uhonorowani zostali wieloma dyplomami i wyróżnieniami, m.in. dyplomem w konkursie „Przebiśnieg 97” - za najciekawszą inicjatywę kreującą nowoczesną ofertę turystyczną w Polsce, dyplomem „Piękniejsza Polska” - za tworzenie piękna, którym można poszczycić się przed światem, dyplomem prezesa UKFiT za wybitne osiągnięcia w rozwoju turystyki.
Rokrocznie w czerwcu odbywa się dwudniowa impreza Międzynarodowy Jarmark z Duchami. Jej gospodarzem jest Duch Bieluch, którego gośćmi są legendarne stwory i duchy znane z różnych opowieści i legend. Impreza odbywa się w dzień, wieczorem i w nocy, a przez dwa dni towarzyszy jej jarmark rękodzieła artystycznego, użytkowego i sztuki ludowej.

Właściciel produktu:
Urząd Miasta Chełm
22-100 Chełm, ul. Lubelska 65
tel.: 0-82/ 565-22-23
fax: 0-82/ 565-22-54
www.chelm.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit