Dolnośląskie

Cykliczna Impreza Narciarska „Bieg Piastów”

Cykliczna-INBP

„Bieg Piastów” to inicjatywa, której przewodnią imprezą jest coroczny festiwal narciarstwa biegowego o tej samej nazwie organizowany na Polanie Jakuszyckiej od 1976 roku. Jest to zatem najstarsza i największa masowa impreza narciarska w Polsce oraz jedna z największych na świecie. W celu lepszej organizacji oraz promocji przedsięwzięć z zakresu narciarstwa biegowego zostało powołane Stowarzyszenie „Bieg Piastów”.


W latach 1994-2010 „Bieg Piastów” należał do Europejskiej Ligi Biegów Długich „Euroloppet”, natomiast od 2008 roku jest członkiem Światowej Ligi Biegów Długodystansowych „Wordloppet”. Tytuł członka „Wordloppet” jest ogromnym wyróżnieniem dla imprezy, ponieważ organizacja ta zrzesza jedynie 15 biegów z całego świata.

Zawodnicy startujący w „Biegu Piastów” pochodzą z różnych stron świata. Ich spotkanie w jednym miejscu pozwala na zawieranie ciekawych znajomości, które z czasem przeradzają się we wspaniałe międzynarodowe przyjaźnie. Wszyscy biegacze tworzą niezwykłą rodzinę posiadającą wspólną pasję – narciarstwo biegowe.

Głównym elementem każdej edycji imprezy jest Bieg Główny na dystansie 50 km. Od 2010 roku w stylach klasycznym i dowolnym. Oprócz tego organizowane SA biegi na dystansach 30 i 26 km, a od 2011 dodatkowo będzie przygotowany dystans 10 km. Dla wielu zawodników nie liczy się jednak to, na jakim dystansie czy na którym miejscu przybiegną, ale możliwość wzięcia udziału w ich wspólnym święcie i spotkaniu na Polanie i trasie biegu. Różnorodność tras przygotowanych dla zawodników pozwala na wspólny bieg zarówno wyczynowców, jak i biegacz – amatorów. Każdy znajdzie coś dla siebie.

W „Biegu Piastów” startują zawodnicy w różnym wieku – od kilku do kilkudziesięciu lat. Najmłodsi mają 7-8 lat, a najstarsi przekraczają nawet 80. Pozwala to na integrację osób z kilku pokoleń i wspólne spędzanie czasu przez całe rodziny, a jednocześnie promuje wśród nich aktywność fizyczną.

Podczas ostatnich edycji na startach wszystkich dystansów pojawiło się około 4 tysięcy zawodników i podobna liczba kibiców. W 2011 roku, podczas jubileuszowej edycji imprezy, spodziewane jest nawet 7 tysięcy biegaczy…

Po z górą 34 latach pracy nad organizacją Biegu wyraźnie widać wzrost popularności tego sportu wśród Polaków, którzy często całymi rodzinami przyjeżdżają na trasy biegowe oraz przekazują ten zwyczaj kolejnym pokoleniom aktywnie spędzając razem czas. Ta masowa impreza udowadnia, że bieganie na nartach nie jest sportem trudnym i może być uprawiany przez wszystkich.

Właściciel produktu:

Stowarzyszenie „Bieg Piastów”

Szklarska Poręba – Jakuszyce, 58-580 Szklarska Poręba

tel./fax: 75/ 717-33-38, 75/ 717-20-22

biuro@bieg-piastow.pl

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit