Łódzkie

Explorers Festival – światowe indywidualności

Lynn Hill…Więcej »

Od 1999 roku odbywa się w Łodzi Explorers Festiwal - festiwal Gór, Przygody, Eksploracji i Ekstremalnych Podróży. W łódzkim festiwalu udział biorą znakomici goście z całego świata, których pasje koncentrują się wokół tak pięknej dziedziny, jaką jest odkrywanie i poznawanie świata.

Praprzodkiem Explorers Festiwal był Konkurs Filmów Górskich Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego, który odbywał się w latach 1995-98 i miał charakter imprezy czysto środowiskowej - głównie dla łódzkiego środowiska wspinaczy. W 1999 r. zdecydowano się rozszerzyć formułę festiwalu na pokazy multimedialne, przemianowano go na „Festiwal Gór” i rozreklamowano jako imprezę dla wszystkich zainteresowanych. Do organizatorów festiwalu dołączył Łódzki Klub Trekkingowy, Politechnika Łódzka i Urząd Miasta Łodzi. W 2002 r. ponownie rozszerzono jego formułę na wszystkie sporty ekstremalne i pokazy podróżnicze, które niekoniecznie muszą odbywać się w górach i zmieniono nazwę na obecną.

Festiwal prezentuje filmy i pokazy multimedialne na tematy związane z wspinaczką, trekingiem, narciarstwem ekstremalnym, paralotniarstwem, podróżowaniem, kolarstwem górskim, kajakarstwem i innymi sportami ekstremalnymi.

Każdego roku esencją Explorers Festival są wizyty całej plejady indywidualności świata wspinaczki, podróży, ekstremalnej przygody, eksploracji, filmu i fotografii. Goście występują z multimedialnymi pokazami. Ich specjalne prezentacje pozwalają lepiej zrozumieć i uświadomić sobie to wszystko, co gdzieś głęboko drzemie w każdym z nas. Są próbą odpowiedzi na pytanie o granice możliwości człowieka i sens ich poszukiwań. Spotkania z nimi, szczególnie dla ludzi młodych kształtujących dopiero swój stosunek do otaczającej rzeczywistości, to przeniesienie w inny wymiar.

Przez festiwal przewinęła się praktycznie cała czołówka polskich himalaistów i podróżników, a z zagranicy uczestniczyły w nim. m.in takie sławy jak Reinhold Messner, Christian Bonington, Pascal Tournaire i Erich von Däniken.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit