Łódzkie

Festiwal Dialogu Czterech Kultur

Spektakl „Adam Zmartwychwstały” Teatru Gesher z Izraela…Więcej »

Twórcy Festiwalu podjęli próbę odtworzenia XIX-wiecznej tradycji przenikania się w Łodzi czterech odmiennych kultur narodów, które go wówczas współtworzyły – polskiej, niemieckiej, rosyjskiej i żydowskiej.

Połączeni w tym dialogu ludzie przez wiele dziesięcioleci zgodnie budowali fabryki, kościoły, cerkwie i synagogi, kina, teatry i stadiony. Wspólnym wysiłkiem stworzyli największy pomnik porozumienia – Łódź, miasto dynamicznie rozwijające się i stwarzające nadzieje na przyszłość. Dialog ten brutalnie przerwała II wojna światowa.

Festiwal stanowi największy w Polsce interdyscyplinarny projekt kulturalny. Jego rolą jest budowanie pomostu między historią a rzeczywistością, wskazywanie drogi do harmonijnego współżycia wielu nacji bez względu na historyczne obciążenia. Narzędziem do realizacji tego zadania jest kultura, która swoim uniwersalnym językiem najlepiej do wszystkich przemawia, buduje więzi bez uprzedzeń, stwarza perspektywę na całe pokolenia. Dialog ponad podziałami tworzy muzyka, teatr, cyrk, plastyka, fotografia. Składają się nań koncerty, wystawy, widowiska, przeglądy i dyskusje panelowe na Starym Rynku, w Pasażu Schillera, w Instytucie Europejskim, Pubie Łódź Kaliska i innych miejscach Łodzi.

Od 2004 r. Festiwal promuje także region, stając się znaczącym elementem na mapie turystycznych atrakcji. Dzięki udziałowi lokalnych ośrodków, impreza staje się bliższa mieszkańcom województwa nie tylko za sprawą transmisji w TV. Bardzo aktywnie uczestniczy w nim ze swoimi artystycznymi projektami łódzkie środowisko artystyczne.

Celem Festiwalu jest zbudowanie nowej marki wpisanej w kontekst miasta, uwypuklającej jego mitologię i rozpoznawalnej na całym świecie. Festiwal umacnia więź kulturalną pomiędzy Polską a innymi krajami. Wolą organizatorów jest podniesienie jego rangi do wydarzenia kulturalnego o wymiarze europejskim.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit