Śląskie – Specjalny Certyfikat Internautów

Festiwal Filmowy „Era Nowe Horyzonty”

11 dni wypełnionych w Cieszynie/ Českým Těšinie filmem i muzyką, postrzegane jest jako jedno z najważniejszych i największych wydarzeń filmowych w Polsce. Festiwal doskonale wkomponował się w życie przygranicznego miasta.

Do celów tej imprezy wykorzystano 100-letni teatr z ponad 600 miejscami (główny obiekt festiwalowy), dwa kina, dom kultury oraz aulę uniwersytecką. Obiekty te liczą razem ponad dwa tysiące miejsc. Towarzyszące festiwalowi wydarzenia specjalne odbywają się również w Kościele Ewangelickim i amfiteatrze, które dysponują jeszcze sześcioma tysiącami miejsc. Od 2003 roku wydarzenia festiwalowe odbywają się również w Českým Těšinie.
Festiwal stworzony został z myślą o przedstawieniu szerszej widowni najnowszych dokonań kina światowego, wykraczających poza granice konwencjonalnego kina. Uświadamia, że kino początku XXI wieku, kształtowane w większości przez gusta masowej publiczności, pozostawia możliwość tworzenia reżyserom idącym na przekór modom, indywidualnościom operującym własnym stylem, językiem filmowym nie do podrobienia.
Spośród setek filmów pokazywanych na międzynarodowych festiwalach i targach filmowych, organizatorzy Festiwalu, kierując się własnym gustem, selekcjonują te, które za sprawa swojej niezwykłej siły i ekspresji, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Przy skrajnie odmiennych środkach wyrazu, łączy je jedno – gdziekolwiek były pokazywane, wszędzie budziły skrajne reakcje i emocje, rodziły polemiki i dyskusje, wywoływały to zachwyty, to protesty.
Przeglądom filmów, zarówno mistrzów, jak i nieznanych dotąd twórców, towarzyszą retrospektywy najważniejszych twórców światowego i polskiego kina (Antonioni, Pasolini, Warhol, Fassbinder), spotkania z wielkimi i ciekawymi twórcami współczesnego kina, koncerty muzyki filmowej, klubowej i jazzowej, spektakle teatralne, wystawy sztuki współczesnej oraz projekty specjalne.
Na Festiwal przyjeżdżają widzowie z całego kraju, przeważnie w przedziale wiekowym 16-35 lat, interesujący się ambitnym kinem, literaturą, sztuką, muzyką, zwani opinion leaders swojego pokolenia.
O skali przedsięwzięcia świadczą liczby. Podczas 5. edycji Festiwalu w 2005 r. zaprezentowano 170 pełnometrażowych filmów fabularnych i 122 średnio- i krótkometrażowych z 42 krajów (ponad 70 proc. stanowiły produkcje europejskie). Około 100 tytułów miało swoje filmowe premiery. Łącznie sprzedano ponad 92 tysiące biletów, które zasiliły koszty organizacji. Festiwal nie ma bowiem charakteru dochodowego. Wydatki (2.200 tys. zł) zostały opłacone ze środków własnych firmy Gutek Film, dotacji od prywatnych sponsorów, funduszy publicznych (m.in. funduszy miasta Cieszyn, Ministerstwa Kultury i MEDIA Plus – Programu Unii Europejskiej) oraz wpływów ze sprzedaży akredytacji.

Właściciel produktu:
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
ul. Zamenhofa 1, 00-153 Warszawa
tel.: 0-22/ 536-92-00
fax: 0-22/ 635-20-01
www.eranowehoryzonty.pl
festiwal@eranowehoryzonty.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit