Lubelskie

Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” Kazimierz Dolny - Janowiec n/Wisłą

Filmowa uczta, gwiazdy światowej kinematografii, starannie wyselekcjonowane tytuły na festiwalach w Cannes, Berlinie i Rotterdamie – tak przedstawiała się siódma edycja Festiwalu, największego kulturalnego wydarzenia nie tylko Kazimierza czy Lubelszczyzny, ale i całej Polski Wschodniej.

Festiwal to jedna z największych filmowych imprez prezentujących najcenniejsze polskie i zagraniczne produkcje (premiery, filmy roku minionego, obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii) oraz spektakle, wystawy i wydarzenia z innych dziedzin. Ideą, która przyświeca organizatorom jest łączenie miejscowości na obu brzegach Wisły, arcydzieł sztuki filmowej - z nowymi trendami, twórcy - z odbiorcą, różnych sposobów rozumienia funkcji kina, gatunków sztuki, odmiennych kultur poprzez zestawienie ze sobą projektów artystycznych z różnych stron świata. To niemal obowiązkowy przystanek na wakacyjnej trasie kinomanów, który przyciąga coraz większe rzesze turystów.

- W Kazimierzu, gdzie nie ma kina, nie ma jednej nawet sali kinowej czy sali, którą na kino można by przysposobić – tu patrzę na pana burmistrza, ale łagodnie patrzę na pana burmistrza – na czas trwania tego ośmiodniowego szaleństwa filmowo-artystyczno-muzycznego budujemy cale festiwalowe miasteczko, całą infrastrukturę, którą przywozimy tutaj. Od krzesełka, przez mikrofon, po projektory najnowszej generacji DCP, bo takie projekcje – cyfrowe – będą w tym roku przede wszystkim w naszym Dużym Kinie – Kinie Energetycznym PGE – mówiła podczas konferencji prasowej na otwarcie Festiwalu Grażyna Torbicka, niekwestionowana królowa tego wydarzenia, od pierwszej edycji w 2007 r. dyrektor artystyczna Festiwalu, a od 2009 r. Honorowa Obywatelka Kazimierza Dolnego.

Mimo kryzysu podczas tegorocznej edycji Festiwalu kinomani obejrzeli w Kazimierzu blisko 90 projekcji, w tym 12 premierowych, wybranych na festiwalach w Cannes, Berlinie i Toronto, ponad 300 filmów krótkometrażowych, które na konkurs festiwalowy nadesłano z całego świata, wzięli też udział w prawie 100 różnych wydarzeniach artystycznych: spotkaniach z ludźmi filmu i szeroko pojętej sztuki, koncertach i wystawach.

www.dwabrzegi.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit