Śląskie

Festiwal Kuchni Śląskiej „Śląskie Smaki”

Pomysłodawcą kulinarnego festiwalu o charakterze rodzinnego pikniku jest Śląska Organizacja Turystyczna. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2006 r. w Ogrodzieńcu, druga – tegoroczna – w Cieszynie. Filozofia przedsięwzięcia zasadza się na prostej prawdzie, że najskuteczniejsza promocja regionu prowadzi przez żołądek, a bogactwa kultury kulinarnej Śląska nie sposób przechwalić.

    9 czerwca br. cieszyńska Starówka stała się najsmaczniejszym miejscem w Polsce. Pośród zabytków Rynku cztery drużyny profesjonalistów i trzynaście ekip amatorskich, w większości składających się ze znakomicie znających się na regionalnej kuchni pań z kół gospodyń wiejskich, rywalizowało o trofea Festiwalu – Złoty Durszlak i tytuł Eksperta Śląskich Smaków.

    Podczas gdy w powietrzu unosiły się wspaniałe zapachy przygotowywanych potraw, zgromadzone tłumy bawiły się na artystycznym show, którego gwiazdami był Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz Joanna Bartel ze swym kabaretowym występem. Do zabawy zagrzewały uczestniczące w konkursie koła gospodyń, gościnnie prezentujący swój regionalny repertuar zespół Śląskie Bajery z Ornontowic, dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Slezanek oraz zespół coverowy Rivieras Show Band.

    Piknikowi towarzyszyła zorganizowana w miejscowym Ratuszu konferencja „Potrawy kuchni regionalnej i lokalne specjały jako element promocji turystycznej”, degustacje potraw kuszące pozakonkursowymi specjałami i smakołykami oraz prezentacje ofert turystycznych z najróżniejszych części województwa na stoiskach promocyjnych połączone z konkursami nt. znajomości atrakcji turystycznych regionu.

    Dotychczasowe edycje Festiwalu mają swoją kontynuację w postaci wydawnictwa. Folder „Śląskie Smaki” zawiera przepisy wszystkich konkursowych potraw, wraz ze sposobami ich wykonania oraz zdjęciami. Wydawany w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej, cieszy się ogromnym zainteresowaniem w punktach „it” oraz na targach turystycznych w kraju i za granicą.

Właściciel produktu i podmiot zarządzający:
40-085 Katowice, ul. Mickiewicza 29
tel.: 0-32/ 207-207-1
fax: 0-32/ 207-207-2
www.silesia-sot.pl
info@silesia-sot.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit