Małopolskie

Festiwal Kultury Żydowskiej

Krakowski Kazimierz nazywany jest Jerozolimą Europy. Było to przez kilka stuleci żydowskie centrum religijne, kulturalne i naukowe, w którym synagogi, domy, ulice, zaułki, cmentarze, skrywają świat zarówno materii, jak i żydowskiego ducha.

To właśnie na krakowskim Kazimierzu odbywa się jeden z najciekawszych i największych festiwali żydowskich na świecie, który owego ducha wydobywa. Tworzą go najwybitniejsi przedstawiciele różnych dziedzin kultury i sztuki żydowskiej, głównie z USA, Izraela i innych krajów Europy.

Od 12 lat festiwal stał się miejscem spotkań ludzi z całego świata, zafascynowanych niepowtarzalnym kolorytem kultury tego narodu, odczuwających potrzebą obcowania z nią, poznawania, czerpania z niej twórczych inspiracji i odnajdywania wspólnych wartości. Co roku w czerwcu spotykają się na ulicy Szerokiej Żydzi i nie-Żydzi, by właśnie w tym miejscu, niegdyś dla nich najważniejszym, doświadczyć tego co łączy ponad wszystkim: Pokoju – Szalom.

Zabawie i wzajemnemu poznaniu służą film, taniec, literatura, wystawy, wykłady, spotkania autorskie, warsztaty oraz wszechobecna muzyka. Wystawy i wernisaże pozwalają poznać prace uznanych artystów (m.in. Feliksa Muszyńskiego), spektakle teatralne ukazują bogactwo żydowskiej tradycji (np. „Skrzypek na dachu”), warsztaty uczą tradycyjnego tańca (frejlechs, horas, bulgar), koncerty muzyki klezmerskiej prezentują m.in. unikalne melodie z klasycznych wesel przełomu XIX i XX wieku. Można skosztować tradycyjnej, koszernej kuchni.

Właściciel produktu:
Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej (dyrektor Janusz Makuch)
ul. Józefa 36, 31-056 Kraków
tel./fax; 0-12/431-24-27, 431-15-17
e-mail: office@jewishfestival.pl www.jewishfestiwal.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit