Małopolskie

Festiwal Misteria Paschalia

Ideą nadrzędną nowopowstałego Festiwalu w Krakowie jest prezentacja muzyki związanej z okresem Wielkiego Tygodnia i Wielkanocą, mającej uzasadnienie w kalendarzu liturgicznym.

W ciągu czterech dni - od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego - Festiwal daje możliwość posłuchania wybitnych dzieł w interpretacji światowej sławy solistów i zespołów.

Krakowską Filharmonię i Bazylikę oo. Franciszkanów wypełniły dzieła wokalno-instrumentalne najwybitniejszych twórców włoskiego i niemieckiego baroku - „Sabat Mater” Alessandro Scarlatiego i Giovanniego Battisty Pergolesiego, oraz utwory Jana Sebastiana Bacha. W Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” rozbrzmiewały piękne staropolskie pieśni religijne w wykonaniu Stanisława Soyki.

W Wielką Sobotę na Rynku Głównym wystawione zostało plenerowe widowisko „Dialog o męce i zmartwychwstaniu Pańskim”, oparte na tekstach Ewangelii w tłumaczeniu Romana Branstaettera i jego „Pieśni o moim Chrystusie”, „Historyi o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka, polskich pieśniach wielkopostnych i wielkanocnych. O dążności do zachowania autentyzmu świadczyły źródłowe edycje nutowe, instrumenty z epoki, śpiewane po grecku i łacinie wersety psalmów i antyfony.

Festiwal kierowany jest do szerokiej grupy odbiorców, zarówno dla wyrafinowanych melomanów, mogących posłuchać podczas koncertów gwiazd światowej sławy, jak i do mniej wymagających odbiorców, podczas spektakularnego widowiska plenerowego dla kilkudziesięciu tysięcy widzów.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit