ZŁOTY CERTYFIKAT - Lubuskie

Festiwal Przystanek Woodstock

Festiwal Przystanek Woodstock

Przystanek Woodstock jest obecnie największym organizowanym  na starym kontynencie festiwalem muzycznym. Liczba jego uczestników wyniosła w tym roku 700 tys. osób. Od 2004 r. organizowany jest w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie), zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia. W tym roku odbył się po raz 17. w terminie 4-6 sierpnia.

Idea Przystanków Woodstock to wierność hasłom „Miłość, Przyjaźń, Muzyka”, Stop Przemocy, Stop Narkotykom. Jest to podziękowanie dla Wolontariuszy oraz darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którzy w czasie styczniowego finału zbierają pieniądze dla Fundacji oraz wspierają ją finansowo.

Główne atrakcje Festiwalu to koncerty muzyczne odbywające się na dużej, małej scenie (zwanej folkową) oraz na scenie w Pokojowej Wiosce Kriszny. W czasie ostatnich pięciu edycji Festiwalu na głównej scenie pojawili się m.in. zespoły: Haloween, The Prodigy czy Dog Eat Dog, VooVoo, Raz, Dwa, Trzy, T. Love, Lao Che, Die Toten Hosen, Beatsteaks, Wolna Grupa Bukowina, Knorkator, Hey. Swoje niesamowite koncerty dali także Justyna Steczkowska oraz Operetka Mazowiecka z Maestro Wiesławem Ochmanem ma czele.

W ciągu ostatnich 3 lat w ramach festiwalu powstawała Akademia Sztuk Przepięknych (ASP) w ramach, której uczestnicy Przystanku Woodstock mogli rozmawiać z zaproszonymi gośćmi ze świata mediów, kultury, sztuki, spotkać przedstawicieli różnych religii (projekt „Dialog trzech kultur”), uczestniczyć w warsztatach artystycznych, muzycznych, garncarskich, filmowych oraz szeregu innych inicjatyw, które powstawały w czasie trwania festiwalu bardzo spontanicznie.  W czasie XIV Przystanku Woodstock odbyła się pierwsza Woodstockowa Olimpiada sportowa. W tym roku odbyły się zawody piłkarskie zorganizowane w Strefie Carlsberg Euro 2012.

Współpraca POT i organizatorów Przystanku Woodstock w promowaniu tej wielkiej imprezy sportowej doskonale się  układa.  W 2011 r. na ogromnym terenie festiwalowym wydzielono specjalną strefę promującej UEFA EURO 2012™, którą zorganizowała Polska Organizacja Turystyczna wraz z głównym sponsorem mistrzostw firmą Carlsberg. Pod dachem imponującego rozmiarami namiotu gromadzili się zainteresowani przedmistrzowskim dreszczykiem emocji. Na ekranach monitorów emitowano filmy reklamujące Polskę, między innymi znane szeroko internautom dzieło Tomka Bagińskiego „Euro 2012™”. Warto było skorzystać z okazji, aby z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w foldery informacyjne, w tym miast gospodarzy UEFA EURO 2012™, a także mapy z atrakcjami turystycznymi Polski. Prawdziwym rarytasem dla każdego kibica był oryginalny  puchar UEFA EURO 2012™. Niecodzienną okazją było obejrzeć cenne trofeum z bliska. Puchar, o który walczyć będą najlepsze jedenastki Europy i wspierające je milionowe rzesze fanów tej najpopularniejszej dyscypliny sportowej. Przez jeden woodstokowy dzień, każdy kibic miał go prawie w zasięgu ręki. Prawie, bowiem ze względów bezpieczeństwa puchar umieszczono za kuloodporną szybą.

Zapraszała również strefa Allegro, gdzie uczestnicy mogli zapoznać się z zasadami ekologicznego życia oraz brać udział w biciu Rekordu Guinnessa na Największą Ilość Skumulowanej Energii Wytworzonej za Pomocą Ludzkich Mięśni.

Ponadto Muzeum Twierdzy Kostrzyn przygotowało dla Woodstokowiczów specjalną ofertę zwiedzania Kostrzyńskich Pompejów. Dwa razy dziennie uczestnicy festiwalu wraz z przewodnikiem zwiedzali ruiny Starego Miasta i Twierdzy Kostrzyn.

W czasie tegorocznego festiwalu utworzona została wioska motocyklowa, gdzie spotkało się kilka tysięcy właścicieli tych pojazdów. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w ramach hasła Młode Lubuskie proponował uczestnikom festiwalu szereg zajęć aktywizujących i artystycznych. W strefie  Przystanku Jezus ludzie mogli dyskutować na temat wiary. Fascynacji kultury wschodniej jej smakom, kulturze i filozofii można się było oddać w Pokojowej Wiosce Kriszny. Swoje stoisko miała Polska Organizacja Turystyczna.

Przystanek Woodstock już po raz kolejny został uznany za jedno z najbezpieczniejszych miejsc w Polsce. Grupę docelową stanowią tu ludzie, którzy identyfikują się hasłami i ideami Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy a także z hasłami przewodnimi festiwalu. Jest to przede wszystkim młodzież, ale na festiwalu spotkać można również uczestników w każdym przedziale wiekowym, od niemowlaków, które zabrali tu rodzice, po osoby w wieku emerytalnym. Ważnym aspektem Festiwalu staje się jego wielonarodowość. W związku z przygranicznym położeniem oraz ideą i programem Festiwalu przybywają na jego koncerty liczni goście z Niemiec. Powiewają również flagi Rosji czy Czech.

Uczestnicy Przystanku mogą wziąć udział w działaniach różnych Organizacji Pozarządowych, które mają swoje strefy na terenie Przystanku i propagują swoje akcje, rozmawiają o zagrożeniach alkoholowych, narkotykowych oraz innych problemach min. ochrona praw człowieka, ekologia, prawa zwierząt. Maja tez okazję poznać atrakcje turystyczne Kostrzyna i jego okolic.

Od roku 2008 (XIV edycja) festiwal przybrał formułę trzydniową. W roku bieżącym zgodnie ze zwyczajem największych i najpopularniejszych festiwali świata zmieniono dni tygodnia, w czasie, których odbywał się festiwal i od roku 2011 ma on miejsce w czwartek, piątek i sobotę, tak aby goście jeszcze w weekend mogli swobodnie powrócić do domów.

Nagrody: Już w 2003 r. otrzymał Certyfikat na Najlepszy Produkt Turystyczny. W 2011 r. został wybrany najlepszą imprezą masową dekady w plebiscycie „Złote Kropy Onetu”. Swój głos na Najpiękniejszy Festiwal Świata oddało ponad 15 tysięcy internautów.

Havas Sports & Entertainment zaprezentował wyniki badań i obserwacji prowadzonych na 21 rynkach europejskich, wśród 64 najważniejszych festiwali muzycznych. Rezultaty wskazują na państwa oraz imprezy, które dostarczają najbardziej ekscytujących doznań. W rankingu najlepiej zorganizowanych festiwali, Przystanek Woodstock zajął trzecie miejsce - po brytyjskim Glastonbury i norweskim Øya!

W kategorii „najlepszy festiwal na Starym Kontynencie” Przystanek Woodstock uplasował się na 12. miejscu, tuż po Openerze i Coke Live Music Festival. Biorąc pod uwagę fakt, że od kilku lat WOŚP zmienia formułę festiwalu na wyraźnie międzynarodową, można mówić o ogromnym sukcesie.

Największy sukces Przystanku Woodstock to jednak pierwsze miejsce w kategorii „największa wartość”, oceniającej efektywność wykorzystanych środków finansowych.

W 2011. nagroda prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej dla Jurka Owsiaka, organizatora festiwalu za wkład w promocję Polski.

Właściciel produktu:

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Ul. Niedźwiedzia 2A, 02-737 Warszawa

Tel.: 22/ 852-32-14 (-15), fax: 22/ 852-45-28

www.wosp.org.pl

wosp@wosp.org.pl sekretariat@wosp.org.pl

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit