Zachodniopomorskie

Festiwal Wikingów

Festiwal Wikingów…Więcej »

Cykliczna trzydniowa impreza masowa o charakterze edukacyjno-historycznym, organizowana od 1993 roku. Rozgrywa się w dwóch płaszczyznach: we wczesnośredniowiecznej dzielnicy Słowian i Wikingów na wyspie Ostrów i wśród współczesnych stoisk handlowych, które zlokalizowano na błoniach nad cieśniną Dziwna.

Części historyczna i współczesna obejmują łącznie 7 ha. Oba brzegi Dziwny łączone są podczas Festiwalu 100-metrowym mostem pontonowym, stanowiącym dodatkową atrakcję dla turystów.

Na pokazy festiwalowe obejmujące różne dziedziny życia i kultury wczesnego średniowiecza składają się: garncarstwo, tkactwo, odlewnictwo, skórnictwo, minerstwo, wytop żelaza, czerpanie papieru, wyrób pieczęci, złotnictwo, kowalstwo, drogownictwo. Słowiańscy wojowie i Wikingowie prezentują spektakularne walki na miecze i topory w niepowtarzalnej scenerii wczesnośredniowiecznego grodu z wałem obronnym. W scenach batalistycznych bierze udział około 300 wojów.

Zwiedzaniu towarzyszą pogańskie klimaty - muzyka z epoki, odprawianie obrzędów przez kapłanów i wróżbitów, największy w Europie bęben bitewny. Dla dzieci organizowany jest historyczny plac zabaw. Ten element programu sprawia, że impreza ma charakter familijny. Port przyciąga historycznymi łodziami. Przy wiosłach lub pod żaglem można popłynąć na cmentarzysko na Wzgórzu Wisielców, a także brać udział w budowie łodzi – dłubanek.

W tegorocznej, 10-tej edycji Festiwalu wzięło udział 1200 wojów i rzemieślników, pojawiło się 6 replik łodzi słowiańskich i wikińskich oraz 300 replik namiotów. Międzynarodowy charakter imprezy potwierdził udział historycznych grup z 21 państw. Pojawiło się na niej około 30 tysięcy turystów. Festiwal stanowi skuteczne narzędzie kreowania regionu opartego na zrębach transgranicznej kultury.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit