Kujawsko-Pomorskie

Festyn archeologiczny

X Festyn Archeologiczny w Biskupinie …Więcej »

Wydarzenie o charakterze popularno-naukowym, odbywające się rokrocznie w trzecim tygodniu września w najbardziej znanym w Europie Środkowej rezerwacie archeologicznym w Biskupinie.

Festyn organizowany jest od 1995 roku z inicjatywy Muzeum Archeologicznego w Biskupinie i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prezentuje najróżniejsze przejawy życia i kultury materialnej ludzi od czasów starożytnych.

Podczas pierwszej edycji w 1995 r. Biskupin odwiedziło około 40 tys. gości, dwa lata później, już ponad 70 tys. Festyn w 2001 r. upłynął pod hasłem „W cieniu piramid”. Najodważniejsi mieli niepowtarzalną szansę przejechać się rydwanem bądź dosiąść wielbłąda. Profil tematyczny Festynu w 2002 r. pn. „Od Popiela do Piasta” ukierunkowały prace Jerzego Hoffmana nad filmem „Stara Baśń”. Zeszłoroczny „Indian Sumer” stworzył niepowtarzalną okazję obcowania z kulturą Indian. Różnorodność i pomysłowość organizatorów sprawiają, że co roku impreza ściąga coraz większe tłumy.

X Festyn Archeologiczny (18-26 września) obchodzony był pod hasłem „Celtowie – lud Europy”. Towarzyszyły mu muzyka i taniec, walki i obrzędy wczesnośredniowiecznych wojów, strzelanie z łuku i kuszy, bicie monet, pokazy archeologicznych badań podwodnych oraz starożytnych technik produkcyjnych (mielenie pszenicy w kamiennych żarnach, wypiek chleba, garncarstwo, produkcja dziegciu i smoły drzewnej).

Tym razem można było podziwiać nie tylko siłujących się rycerzy, ale także gladiatorów i Celtów stających naprzeciw Legionowi Rzymskiemu. Równie ciekawa była inscenizacja celtyckiego pogrzebu, w czasie której zabity w bitwie wojownik żegnany był z honorami, a jego zwłoki płonęły na rytualnym stosie.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit