Kujawsko-Pomorskie

Fort IV „Yorck – Żółkiewski”

Fort IV w sylwestrowej iluminacji

Ten oryginalny XIX-wieczny pruski fort jest wzorcowym przykładem zagospodarowania obiektów typu pomilitarnego na cele turystyczne. Przyciąga wzrok unikatowymi elementami wyposażenia fortecznego, niedostępnymi nigdzie indziej w obrębie naszego kraju (typu pancernych kopuł obserwacyjnych czy podziemnych stanowisk obronnych).

Przez jego podziemia wiedzie atrakcyjna trasa dla turystów grupowych i indywidualnych (w tym także dla niepełnosprawnych), która może się odbywać zarówno za dnia, jak i nocą (zwiedzania z pochodniami).

Przewodnią ideą jego właściciela jest promowanie Fortu IV i Twierdzy Toruń jako dziedzictwa kulturowego i unikatowej atrakcji turystycznej. Poprzez interaktywne lekcje historii kształtowanie właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży. Dzięki infrastrukturze turystycznej umożliwienie gościom atrakcyjnej formy spędzenia czasu w Toruniu. Oprócz tego, na co dzień jest wykorzystywany jako miejsce organizacji imprez oraz wydarzeń kulturalnych. Infrastruktura turystyczna, wpis do rejestru organizatorów turystyki oraz bogata oferta pakietów turystycznych umożliwia zapewnienie atrakcyjnego wypoczynku na terenie Fortu IV z możliwością zwiedzania Torunia oraz regionu Kujaw i Pomorza, tym samym poszerzając produkt turystyczny miasta Torunia.

Pełna rewitalizacja Fortu IV była inspiracją do powstania nowych produktów turystycznych w oparciu o fortyfikacje w Toruniu (tzw. Czarny szlak „forteczny”, bateria AB IV „Skansen Forteczny”, powstanie Izby pamięci w Forcie XIII, strzelnica Bractwa Kurkowego w Forcie VI) oraz wydania materiałów promocyjnych o obiektach warownych Torunia, co wzbogaciło miasto o kolejną atrakcję turystyczną – Twierdze Toruń.

Teren Fortu IV to także znakomita baza turystyczna dla gości chcących poznać Toruń i region. Fort IV jako produkt turystyczny znakomicie wpasowuje się w ofertę turystyczną miasta, dając mu alternatywę dla odwiedzających gości w postaci turystyki fortecznej. Profesjonalne zaplecze w postaci pilotów i przewodników, na co dzień zatrudnionych w Forcie IV sprawia, że turyści odwiedzający obiekt otrzymują bogate informacje związane z Fortem, Toruniem i regionem. Miejscowa baza noclegowa w zaadaptowanych kazamatach koszarowych to pokoje 1-,2-,3-osobowe, z łazienkami oraz sale wieloosobowe. W sumie 144 miejsca noclegowe.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit