Dolnośląskie

Gioconda

Plenerowy spektakl operowy „Gioconda” Amilcare Ponchielliego…Więcej »

Z racji życiodajnego i malowniczego związku z wodami Odry Wrocław od wieków zwano „Wenecją Północy”. Na nadbrzeżach i wyspach Odry rodziły się i kształtowały różne formy życia i tradycje jego mieszkańców. Tutaj pracowali, świętowali i bawili się.

Tradycję tę z dużą fantazją i rozmachem wykorzystała Ewa Michnik, dyrektor Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu. Z jej to inicjatywy na cyplu Wyspy Piaskowej, z widocznym w głębokim tle pałacem arcybiskupim i wieżami katedry oraz innych świątyń na Ostrowie Tumskim, zbudowano scenę na wodzie oraz amfiteatr z prawie 5 tysiącami miejsc, aby wystawić plenerowy spektakl operowy „Gioconda” Amilcare Ponchielliego.

Było to wydarzenie kulturalne bez precedensu w polskich warunkach, a i rzadkie w Europie. Scena na Odrze przedstawiająca gigantyczną gondolę, w detalach nawiązująca do architektury placu św. Marka, stanowiła symboliczny łącznik Wrocławia z XVII-wieczną Wenecją, miastem wysepek, kanałów i wspaniałych pałaców, w których toczy się dramatyczna i skomplikowana akcja opery.

Rzekę wykorzystano również do towarzyszących mega operze widowiskowych atrakcji: feerii świateł, żywych ogni pochodni, tańczących fontann, fajerwerków i pływających wokół sceny gondol.

Operowe widowisko ujawniło uroki Wrocławia, a miasto zyskało na 6 spektakli jeden z ładniejszych letnich amfiteatrów w Europie.

Właściciel i podmiot zarządzający:
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
tel.: 0-71/374-93-44, fax: 0-71/374-93-59
Adres korespondencyjny:
Opera Dolnośląska we Wrocławiu
50-066 Wrocław, ul. Świdnicka 35
www.opera.wroclaw.pl opera@opera.wroclaw.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit