Warmińsko-Mazurskie

II Festiwal Kultury Średniowiecza „Masuria 2009”

Festiwal Kultury Średniowiecza „Masuria”, którego inauguracja miała miejsce w 2008 roku, stał się już sztandarową imprezą promującą region Warmii i Mazur. Miasteczko Ryn liczące 3100 mieszkańców żyje tą imprezą na długo przed jej rozpoczęciem. Integruje ona mieszkańców, wyzwala nowe pomysły i inicjatywy. Senna rzeczywistość i codzienność zmienia Ryn w tętniący życiem średniowieczny gród.

II Festiwal Kultury Średniowiecza „Masuria 2009” nosił tytuł „Między Wschodem a Zachodem w tańcu, pieśni i opowieści” i zawierał odnoszące się do tego tematu wszystkie elementy sztuki okresu średniowiecza.

Tradycyjnie już rozpoczął go barwny i niesłychanie widowiskowy korowód rycerzy, artystów, mieszkańców Rynu, a także turystów z Polski i zagranicy, którzy licznie odwiedzili to malownicze miasteczko w sercu Mazur.

Tegoroczną część artystyczną wypełniły między innymi koncerty Scholi Teatru Węgajty, koncerty muzyki dawnej, przedstawienia teatralne oparte na średniowiecznych tekstach łacińskich i hinduskich, koncerty zespołów muzyki dawnej z Iranu, Włoch i Węgier oraz przedstawienia plenerowe Teatru Korzunowiczów z Olsztyna oparte na tradycjach wędrownych teatrów średniowiecznych. Wspaniały koncert dała Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa.

Działania rycerskie oparte były głównie na „żywej” lekcji historii, której widzowie uczyć się mogli w obozie rycerskim ustawionym na podzamczu. Oprócz samego zwiedzania obozu można się było zapoznać z pokazami rękodzieła, wziąć udział w pokazach walk (także konno na kopie), szukaniu skarbu, licznych konkursach, uczcie rycerskiej w specjalnie do tego przygotowanej Karczmie. W trakcie Festiwalu odbywał się też II Międzynarodowy Turniej Rycerski o Pierścień Ryńskiego Komtura, a także inscenizacja „Bitwy o Ryn”.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit