Podlaskie

Jarmark Folkloru i Jadła Kresowego bliny, cepeliny, pierogi

Odbywający się cyklicznie w Suwałkach lipcowy jarmark rękodzieła ludowego oraz potraw regionalnych połączony z przeglądem kapel ludowych. Zwycięzcy przeglądu są kwalifikowani do ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

Imprezę uświetniły w 2006 r. występy laureatów ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą 2006, występy zespołów śpiewaczych, solistów śpiewaków i instrumentalistów oraz kapel z Suwalszczyzny, Alytusa, Mariampola. Prezentowali się wystawcy z jadłem regionalnym z Polski i Litwy oraz z jadłem karaimskim z okolic Trok. Twórcy ludowi z Litwy zachwycali wyrobami ceramicznymi, rzeźbą w drewnie, tkaninami, wikliniarstwem, wyrobami ze skóry, strugali też w drewnie „szachy”. Twórcy ludowi z powiatu augustowskiego, sejneńskiego, suwalskiego, miasta Suwałk, Podlasia i Mazur wystawiali pająki, wyroby z drewna, plastykę obrzędową, pisanki, sztuczne kwiaty, rzeźbę, haft, suche bukiety, wianuszki, koszyki, pieczywo obrzędowe, kowalstwo, bednarstwo, plecionkarstwo, świece woskowe, haft krzyżykowy i richelieu, koronkę, drewniane instrumenty muzyczne, malarstwo, palmy, malarstwo na szkle, biżuterię.
W ramach imprezy został przeprowadzony konkurs na najbardziej oryginalną potrawę regionalną. Komisja konkursowa w składzie: Grzegorz Russak - dyrektor Izby Produktu Regionalnego, Arleta Żynel - Kapituła Klubu Szefów Kuchni, Teresa Kokocińska - miesięcznik „Przegląd Gastronomiczny”, Agata Młynarska - prezenterka TVP, Marek Tobiasz i Jacek Janowski (POT) wyłoniła w konkursie następujące potrawy i produkty: krupnik karaimski z Trok (I miejsce), soczewiaki - Restauracja „Na Starówce” z Suwałk (II miejsce), smalec - obiekt hotelarsko-gastronomiczny „Holiday” w Starym Folwarku (III miejsce). Ponadto miesięcznik „Przegląd Gastronomiczny” przyznał wyróżnienie serowi „Filipek” produkowanemu przez Spółdzielnię Mleczarską w Filipowie.
Impreza prezentując turystom osobliwości kuchni regionalnej, tradycje kulturowe regionu, zanikające zawody, twórczość regionalną, itp. stanowi ciekawą atrakcję turystyczną Suwałk oraz Euroregionu Niemen. Z roku na rok cieszy się też coraz większą popularnością nie tylko wśród mieszkańców miasta, ale także wśród przebywających w Suwałkach i na Suwalszczyźnie turystów.


Organizator:
Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach
16-400 Suwałki, ul. Noniewicza 71
tel.: 0-87/ 566-37-43, 566-20-79
fax: 0-87/ 566-49-34
roki@rokis.suwalki.p
Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit