Lubelskie

Jarmark Jagielloński w Lublinie

Od pierwszej edycji w 2007 roku Jarmark stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych Lubelszczyzny. Jego inspiracją były słynne w Rzeczpospolitej i Europie Jarmarki Lubelskie organizowane w XV i XVI wieku, które przyczyniły się do szybkiego ekonomicznego rozwoju Lublina i regionu.

Celem i jednym z podstawowych założeń Jarmarku Jagiellońskiego jest zwiększenie współpracy pomiędzy mieszkańcami przygranicznych regionów Polski, Ukrainy i Białorusi. Jego innowacyjność polega na eksplorowaniu kilku obszarów: kultury (spotkania kilkudziesięciu zespołów muzycznych, teatrów, happenerów i artystów ulicy), gospodarki (ponad 300 stoisk handlowych wystawców z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy, którzy prezentują unikatową tradycyjną sztukę ludową oraz wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze; to setki tysięcy sprzedanych produktów, kilkadziesiąt zawiązanych kontraktów), turystyki (ogólnopolska kampania promocyjna oraz reklama UE na Wschodzie, które rokrocznie doprowadzają do przybycia na Jarmark ponad 100 tysięcy uczestników-odbiorców; a także stworzenie dwóch szlaków turystycznych: „Śladami Jagielonów” oraz projektu „Świątynie pogranicza”) i dziedzictwa pogranicza (warsztaty prowadzone przez autentycznych twórców ludowych i pokazy „ginących zawodów”, widowiska historyczne, stylizowany turniej rycerski oraz odtworzenie średniowiecznego grodziska).

W 2009 roku, podobnie jak podczas dwóch poprzednich edycji, podczas Jarmarku Jagiellońskiego swoje produkty zaprezentowało ponad 300 wystawców. Nowością były stoiska prezentujące tradycyjną twórczość z Krymu, bogatą kulturę Orientu oraz oryginalną ceramikę huculską. Jarmark Jagielloński co roku stanowi okazję do promocji produktów regionalnych i ekologicznych, których bogactwo podziwiać mogli uczestnicy także i tegorocznej edycji wydarzenia.

Drugim filarem Jarmarku są wydarzenia kulturalne i artystyczne. W 2009 roku część oficjalnie rozpoczął pokaz plenerowego spektaklu „Klątwa” w reżyserii Janusza Opryńskiego na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Następnie Błonia pod Zamkiem zamieniły się w miasteczko gier i zabaw staropolskich dla dzieci oraz całych rodzin. Od czwartku do niedzieli (13-16 sierpnia) na Placu po Farze na Lubelskiej Starówce odbywały się koncerty kapel ludowych oraz gwiazdy muzyki folkowej.

Dwa ostatnie dni Jarmarku wypełnił Turniej Rycerski, w którym udział wzięły formacje zbrojne z Polski i zagranicy, ulokowane wokół średniowiecznego grodziska rozstawionego na Błoniach. Turniejowi towarzyszyły pokazy ptaków drapieżnych, szyku XV-wiecznej piechoty oraz bojowy turniej konny (Xiążęca Drużyna). Przez cały czas trwania Jarmarku w różnych przestrzeniach miasta podziwiać można było występy artystów ulicy, kuglarzy i happenerów. Oddzielny moduł Jarmarku stanowił pokaz gier i zabaw staropolskich. W tym roku w jego ramach odbyły się Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski Palanta Sportowego.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit