ZŁOTY CERTYFIKAT POT

Kanał Augustowski – Szlak Papieski

Trasa Szlaku Papieskiego wiedzie przez najpiękniejsze zakątki Puszczy Augustowskiej, po licznych jeziorach, rzece Czarnej Hańczy i Kanale Augustowskim. Jest bardzo ciekawa pod względem przyrodniczo-krajobrazowym. Aby ją przebyć, można podróżować zarówno środkami transportu wodnego jak i lądowego.

Jej początki sięgają 1999 roku, kiedy to Ziemię Augustowską odwiedził papież Jan Paweł II. Swój pobyt w regionie rozpoczął od odprawienia mszy i wygłoszenia homilii w Wigrach. W poklasztornym kompleksie spędził 2 dni. Wizyta miała charakter prywatny - papież pływał statkiem Tryton po jeziorze Wigry wspominając lata młodości. Wydarzenie to utrwalono wybudowaniem pomostu z tablicą pamiątkową. Następnym etapem podróży Ojca Świętego był Augustów. Po drodze Jan Paweł II odwiedził rodzinę rolników w Kleszczewie, a następnie statkiem żeglugi augustowskiej Serwy udał się do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej. W miejscu oczekiwania na statek na plaży Oficerskiego Yacht Clubu Pacific stoi dziś oryginalny pomnik – swoista atrakcja nad jeziorem Białym –Papieski Fotel. W Studzienicznej dostojny gość modlił się przed cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Także to miejsce spotkania upamiętniono pomnikiem Ojca Świętego. Następnym etapem pielgrzymki Papieża była podróż po Kanale Augustowskim do miejscowości Gorczyca, skąd samochodem przez lasy augustowskie udał się z powrotem do Wigier.

Aktualnie szlak został wydłużony i zaczyna się w miejscowości Wigry, a następnie wiedzie Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim do Augustowa. Rozwinięta została też oferta usługodawców. Rejsy Szlakiem Papieskim organizują oprócz Żeglugi Augustowskiej inne firmy – można podróż odbyć gondolą, katamaranem, kajakiem i kanu. Oferta została też dostosowana do potrzeb turystów - organizowane są krótkie, jednodniowe spływy tylko odcinkiem Szlaku Papieskiego. W sezonie częstsze są rejsy Szlakiem Papieskim zarówno po Kanale Augustowskim jak i po Jeziorze Wigry. Do zwiedzania udostępnione są obiekty sakralne na trasie szlaku: Bazylika Mniejsza Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie, Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, Kościół Parafialny pw. Św. Marii Magdaleny w Mikaszówce, Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach z Apartamentami Papieskimi, Muzeum Ziemi Augustowskiej Dział Historii Kanału Augustowskiego.

Rejsy i spływy Szlakiem Papieskim odbywają się od maja do października. W pozostałych miesiącach podróż można odbyć samochodem lub autokarem i odwiedzić miejsca związane z pobytem Jana Pawła II na terenach Suwalszczyzny.

Dzięki utworzeniu i rozpowszechnieniu idei Szlaku Papieskiego zwiększony został poziom atrakcyjności regionu. Produkt turystyczny, jakim jest Szlak Papieski pozwolił dotrzeć i spełnić wymagania szerszego grona turystów.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit