Warmińsko-Mazurskie

Kanał Ostródzko-Elbląski

Kanał Ostródzko-Elbląski…Więcej »

Najbardziej interesujący pod względem technicznym, unikalny w skali światowej kanałowy szlak wodny. Składa się on z trzech odcinków głównych o łącznej długości 129,8 km oraz z wielu odgałęzień bocznych.

Obejmują one jeziora i żeglowne odcinki rzek uchodzących do jeziora Drużno i Zalewu Wiślanego. Łączna długość całego systemu wodnego wynosi 147 km.

Kanał zaprojektowany został przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoby Steenke i wybudowany w latach 1848-72. Największym problemem technicznym było pokonanie 99-metrowej różnicy poziomu wód między jeziorami Drużno pod Elblągiem, a jeziorem Piniewo na odcinku 11 km. Steenke opracował niezwykle oryginalną koncepcję, która funkcjonuje do dziś w niezmienionej formie zadziwiając kunsztem XIX-wiecznej wiedzy inżynierskiej. Genialne rozwiązanie polegało na wybudowaniu na trasie tego atrakcyjnego zabytku sztuki hydrograficznej dwóch śluz (Miłomłyn i Zielona) oraz pięciu pochylni (Buczynie, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny). Pochylnie niwelują różnice poziomów wody o 99 m. Statki pokonują pochylnie na specjalnych wózkach. Podobnie jak sto lat temu, tak i dziś, tylko po Kanale Ostródzko-Elbląskim statki „pływają” po trawie.

Rejon Kanału, tereny bezpośrednio do niego przyległe i najbliższe okolice stanowią Obszar Chronionego Krajobrazu. Niepowtarzalne walory przyrodniczo-krajobrazowe, setki gatunków flory i fauny poznaje i podziwia tu corocznie tysiące turystów – pasażerów żeglugi wycieczkowej i indywidualnych wodniaków.

Obsługą szlaku wodnego na Kanale Ostródzko-Elbląskim od ponad 130 lat zajmuje się Żegluga Ostródzko-Elbląska. Jej statki pływają również po Pojezierzu Ostródzko-Iławskim. Obecnie przewozi ona rocznie ponad 40 tysięcy pasażerów statkami pasażerskimi 12-, 36- i 65-osobowymi. Sezon trwa od 1 maja do końca września, a na statku wyposażonym w klimatyzację do „pierwszych lodów”. Dzięki atrakcyjności obiektu i coraz szerzej zakrojonej promocji, rejsy Kanałem są z roku na rok coraz bardziej popularne.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit