Świętokrzyskie

Kuźnice Koneckie

Pokazy ginących zawodów…Więcej »

Festiwal technologiczno-turystyczny „Kuźnice Koneckie” to dwudniowa cykliczna impreza plenerowa, odbywająca się na terenie obiektów Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Starej Kuźnicy i Sielpi (gmina Końskie, powiat konecki) oraz Zabytkowego Zakładu Walcowni i Gwoździarni w Maleńcu (gmina Ruda Maleniecka, powiat konecki), u której podstaw leży prezentacja unikalnych zabytków techniki.

Na czas Festiwalu (od 2000 roku w trzeciej dekadzie lipca) XVIII-wieczne obiekty zostają uruchomione, co pozwala na prezentację technologii oraz techniki procesów przeróbki plastycznej żelaza (kucie, walcowanie) przy wykorzystaniu energii wodnej.

Ważnym elementem, stanowiącym integralną część Festiwalu są Międzynarodowe Warsztaty Kowalskie odbywające się na zasadzie „mistrz - uczeń” z udziałem zrzeszonych w Stowarzyszeniu Kowali, Metaloplastyków i Odlewników Regionu Staropolskiego Fundacji Wspierania Rozwoju Szydłowa. Warsztaty nawiązują do tradycji ginących zawodów: kowali, metaloplastyków, odlewników, kołodziejów, bednarzy, z udziałem ich przedstawicieli z regionu świętokrzyskiego, jak również z Węgier, Niemiec, Białorusi i Ukrainy.

Częścią składową imprezy są pokazy różnych ginących zawodów (tkactwo, garncarstwo, itp.), prezentacja powiatów województwa świętokrzyskiego, występy zespołów ludowych i folkowych, festyn rodzinny pod nazwą „Kuj żelazo póki gorące”, wystawy artystów, Ogólnopolski Plener Malarski „Świętokrzyskie Krajobrazy – Staropolskie Zagłębie Przemysłowe”.

Festiwal skierowany jest do mieszkańców regionu oraz turystów z kraju i zagranicy. W 2004 r. wzięło w nim udział około 12 tysięcy ludzi.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit