Małopolskie

Śladem europejskiej tożsamości Krakowa – szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego

Śladem europejskiej tożsamości Krakowa – szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego

Pierwsze w Polsce i unikatowe w skali światowej podziemne muzeum, a dokładniej multimedialna wystawa - widowisko. Celem otwartej we wrześniu 2010 roku podziemnej ekspozycji jest między innymi ukazanie ścisłych związków łączących średniowieczny Kraków z innymi ośrodkami europejskimi.

W znajdującym się ponad cztery metry pod powierzchnią Rynku Głównego parku archeologicznym można zobaczyć niespotykany w Europie przekrój wielkiego, tętniącego życiem, średniowiecznego Krakowa. Odnalezione zabytki archeologiczne świadczą m.in. o ciągłości handlu, który w tym miejscu trwa nieprzerwanie od ponad 800 lat.

Podziemia przygotowywano na powierzchni ok. 6 tys. m2, z czego ok. 2 tys. m2 stanowią szklane podłogi i podesty ułatwiające zwiedzanie, a przede wszystkim dające pełniejszy dostęp do wykopalisk. Z kładek zawieszonych ponad średniowiecznymi traktami (najstarsze datuje się na XI wiek) można zobaczyć dawne zagrody, domy i kramy, wodociągi, a nawet groby.

Podziemne muzeum to nie tylko interesujące zabytki archeologiczne w rezerwacie archeologiczno-architektonicznym, ale także nowoczesne formy ich prezentacji, np. poprzez elektroniczne odwzorowania obiektów, rekonstrukcje cyfrowe 3D, monitory dotykowe czy hologramy, pokazy filmowe. Do ekspozycji włączono ciąg północno-wschodnich piwnic Sukiennic.

Weekendowa kolejka na godzinę przed otwarciem – czas oczekiwania po otwarciu: 1 godzinaSzlak turystyczny pod Rynkiem Głównym w Krakowie spełnia funkcje: ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego, edukacyjną, naukową, kulturotwórczą, informacyjno-promocyjną oraz rekreacyjną. Wystawa tam prezentowana adresowana jest do szerokiej grupy odbiorców zainteresowanych historią miasta i nowymi formami jej prezentacji. Obiekt przystosowany jest do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne, dysponuje wózkiem inwalidzkim. W podziemiach zainstalowano nawet przewijak dla niemowląt.

W celu usprawnienia przekazu informacji o możliwości zwiedzania Rynku Podziemnego, sprzedaży biletów wstępu do obiektu oraz koordynacji ruchu zwiedzających, w czerwcu 2011 r. MHK uruchomiło w Sukiennicach Centrum Obsługi Zwiedzających (COZ). Turyści mogą tam zarezerwować i kupić bilety oraz uzyskać informacje na temat zasad zwiedzania trasy.

Informacje o dostępności biletów i godzinach zwiedzania są także wyświetlane na specjalnych ekranach umieszczonych przed wejściem do Rynku Podziemnego i do COZ. Bilety można zarezerwować także drogą elektroniczną.

Jednym z ciekawszych odkryć archeologicznych jest cmentarzysko, na które składa się ok. 200 grobów z XI i XII wieku. Okazało się, że spora część zabudowy starego Krakowa powstała na ludzkich kościachAby zagwarantować zwiedzającym wysoką jakość usług, Muzeum organizuje szkolenia dla przewodników miejskich z zakresu wiedzy o wystawie, zakończone egzaminem i wydaniem certyfikatów.

Krakowska trasa jest czynna przez cały rok (w sezonie letnim do godz. 22.00, w zimowym do 20.00), z wyjątkiem pierwszych wtorków miesiąca - pozostałe wtorki są bezpłatne. Zalecana jest wcześniejsza rezerwacja biletów.

Właściciel produktu:

Gmina Miejska Kraków

Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków

Tel.: 12/ 616-12-00, fax: 12/ 616-17-21

umk@um.krakow.pl

www.bip.krakow.pl

Podmiot zarządzający:

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu

Ul. Centralna 53, 31-586 Kraków

Tel.: 12/ 616-70-00, fax: 12/ 616-74-17

sekretariat@zikit.krakow.pl

www.zikit.krakow.pl

Administrator:

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Rynek Główny 35, 31-011 Kraków

Tel./ fax: 12/ 422-32-64

dyrekcja@mhk.pl promocja@mhk.pl

www.mhk.pl

www.podziemiarynku.com

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit