Dolnośląskie

Lwóweckie Lato Agatowe

Festyn w Lwówku Śląskim…Więcej »

Rozgrywana od 1997 roku w Lwówku Śląskim rekreacyjno-turystyczna impreza o walorach edukacyjnych i kulturalnych. W 2004 r. miała miejsce w dniach 16-18 lipca. Źródłem sukcesu tego rozwijającego się z roku na rok wydarzenia są nie tylko naturalne walory regionu, ale świetne organizacyjne przygotowanie wielkiego przedsięwzięcia i panująca podczas niego fantastyczna atmosfera.

Głównym elementem LLA jest giełda minerałów, pozwalająca promować region w oparciu o miejscowe złoża agatu. W 2004 roku na specjalnie przygotowanych stoiskach prezentowało się blisko stu wystawców. Uwagę wszystkich przykuwał agat-gigant o wadze 150 kg i średnicy 90 cm, przywieziony przez Piotra Serula z Nowego Kościoła. To drugi pod względem wielkości agat znaleziony na terenie Polski. Wystawom mineralogicznym i przyrodniczym towarzyszą prezentacje multimedialne, warsztaty mineralogiczne organizowane przy współpracy Instytutu Nauk Mineralogicznych Uniwersytetu Warszawskiego i Wrocławskiego, rajdy do pól agatowych w Płóczkach Górnych. Na wypełnionych ludźmi ulicach Lwówka Śląskiego trwa festyn i zabawa z atrakcjami dla wszystkich. Dzieci mogą poszaleć w ogromnym miasteczku zabaw, na miłośników gastronomicznych uniesień czekają biesiady pod gołym niebem. Przez długie godziny życiem tętnią dwie niezależne sceny – główna, ze świątecznymi ceremoniami, najbardziej spektakularnymi konkursami i występami gwiazd (m.in. Brathanki, Kombi, Jambo Africa) i dziecięco-młodzieżowa, z atrakcjami dla młodszych „agatowiczów”.

Ważnym i stałym punktem programu są spotkania miast partnerskich: Heidenau (Niemcy), Velkeho Senova (Republika Czeska) i Lwówka (woj. wielkopolskie). Reprezentanci dwóch Lwówków ścierają się w finałowym turnieju miast. Wiele emocji budzi też Turniej o Tytuł Mocarza (w VII LLA zwyciężył Wojciech Wojciechów, reprezentant gospodarzy). LLA gromadzi rokrocznie 30-40 tysięcy osób. Pod względem skali i rangi rozrasta się w błyskawicznym tempie. Jest przykładem praktycznego działania na rzecz integracji regionalnej.

Właściciel produktu:
Urząd Gminy i Miasta Lwówek Śląski
Al. Wojska Polskiego 25 A, 59-600 Lwówek Śląski
tel.: 0-75/ 647-78-88, fax: 0-75/ 647-78-89
www.lwowekslaski.pl urząd@lwowekslaski.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit