Pomorskie

Magic Malbork

Magic Malbork

Jedno z najważniejszych i najbardziej widowiskowych wydarzeń tego typu w Polsce, wpisujące się już na stałe w kalendarz imprez krajowych. Ta jednodniowa impreza odbywa się od trzech lat, zawsze w sierpniu, 2-3 tygodnie po Oblężeniu Malborka. Jej głównym punktem jest niepowtarzalny wieczorny spektakl na Wałach von Plauena przy zamku, łączący ze sobą różnorodne formy sztuki: muzykę, taniec, obraz i światło. Hasło reklamowe: „Jedyne takie show w Polsce! Magiczna noc w magicznym mieście”.

Jak powstała idea widowiska? Od 11 lat organizowane jest przez Muzeum Zamkowe w Malborku i miasto Malbork  „Oblężenie Malborka”. Ta impreza o charakterze średniowiecznym, odnosząca się do wydarzeń w historii Polski, przyciąga co roku dziesiątki turystów z kraju i z zagranicy. 3 lata temu pojawił się pomysł zorganizowania widowiska o charakterze zupełnie odmiennym od Oblężenia, które przyciągnęłoby podobną liczbę odwiedzających, ale pokazałoby jednocześnie, że Malbork to miasto posiadające niesamowity potencjał i możliwości do organizacji różnorodnych  imprez, również współczesnych.

Zamierzeniem organizatorów było, aby nowa impreza Magic Malbork stała się dużym show pokazywanym w plenerze. Dobrym przykładem do naśladowania okazała się nowa forma widowiskowa, wymyślona w 1984 roku, która łączy cyrk z teatrem i baletem, znana jako Cirque du Soleil – Cyrk Słońca. Tego typu imprezy cieszą się na świecie dużym powodzeniem, a nie były pokazywane jeszcze w Polsce w takiej formie (wyjątkiem jest polska grupa - Fly Cube).

Miasto Malbork przygotowało widowisko wzorowane na Cirque du Soleil, które nawiązuje do samego miasta, zamku, miejsca i historii. Jest  to jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć w Polsce w takiej scenerii. Głównym punktem imprezy jest wieczorne widowisko Magic Malbork Show z laserami, akrobacjami, dźwiękiem, wykorzystaniem grup tanecznych, itp. W widowisku użyta jest scenografia nawiązująca do średniowiecza (tło zamku i malborskie legendy), ale przeważają głównie elementy współczesne. Podczas imprezy wykorzystywane są teatry uliczne, akrobaci, szczudlarze, lasery. Kulminacją jest nocne widowisko, które przyciągnęło w ostatnich latach  tłumy turystów i mieszkańców.

W 2011 roku pojawiły się kolejne atrakcje. To body painting (sztuka malowania na ciele farbami), uliczna nauka tańca, występ divy operowej w nowoczesnym wykonaniu, udział skrzypiec elektrycznych, a także iluminacja świetlna budynków zabytkowych w mieście. Atrakcją tego wieczoru stało się również kilka ciekawych zabytków architektonicznych, stwarzając niezapomniane widoki oraz  duże możliwości dla fotografów.

Turyści uczestniczący w Magic Malbork mają możliwość skorzystania z rozbudowanej infrastruktury turystycznej i okołoturystycznej w Malborku. Do dyspozycji gości jest kilka hoteli ( ***, **, *) gwiazdkowych, liczne pensjonaty i pokoje gościnne. Zgodnie z hasłem promującym miasto „Malbork-jeden dzień to za mało” przygotowanych jest szereg atrakcji wykorzystujących infrastrukturę miejską. Liczne zabytki architektoniczne, kościoły, baszty, miniatura zamku malborskiego, Park Linowy, Park Machin Oblężniczych, Dino Park, ścianki wspinaczkowe, korty tenisowe, kolejka turystyczna jeżdżąca po mieście, obsługa turystyczna w postaci Centrum Informacji Turystycznej w centrum Malborka (certyfikowany punkt „it” ****) i wiele innych.

Magic Malbork jest produktem atrakcyjnym dla turystów. Na widowisko to przyjeżdżają obecnie turyści z Wrocławia, Łodzi, Trójmiasta. Stało się więc w ciągu zaledwie trzech lat imprezą ogólnopolską z dobrą marką. Jednocześnie istniejąca infrastruktura turystyczna i przygotowana w tym czasie branża turystyczna spełnia wymogi najbardziej wymagających turystów. Różnorodność atrakcji powoduje, że impreza jest atrakcyjna  zarówno dla uczestników młodych, jak i starszych. W godzinach popołudniowych atrakcje mają miejsce w centrum miasta , natomiast główny punkt imprezy (widowisko) rozpoczyna się o 22.00 na specjalnie przygotowanych trybunach.

Impreza przedłuża sezon turystyczny w mieście, który dawniej kończył się właśnie na Oblężeniu. Pewne elementy imprezy używane są do uatrakcyjniania oferty turystycznej miasta w ciągu całego roku ( pokazy video mappingu, pokazy laserowe, akrobacje i animacje na deptaku , itp.)

Pierwsza edycja (rok 2009) przyciągnęła ok. 10 tys. widzów, rok później (2010) już dwa razy więcej. Obserwuje się również wzmożony ruch turystyczny w głównych partiach miasta , korzystanie z noclegów i gastronomii oraz poszczególnych atrakcji turystycznych. Dla hotelarzy malborskich Magic Malbork stał się imprezą dzięki której mogą swobodnie zaplanować  zajętość miejsc w swoich obiektach na poziomie powyżej 75%.

Podmiot Zarządzający:

Malbork Welcome Center – Centrum Turystyki w Malborku

Ul. Kościuszki 54, 82-200 Malbork

Tel./ fax: 55/ 647-14-30 (-31)

www.visitmalbork.pl   dyrektor@mwc.malbork.p

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit