Małopolska

Małopolska Wieś dla Dzieci

Małopolska Wieś dla Dzieci

Powstanie produktu turystycznego pn. „Małopolska Wieś dla Dzieci” jest odpowiedzią na europejskie tendencje w turystyce wiejskiej związane ze specjalizacją oferty agroturystycznej poprzez tworzenie oferty gospodarstw produktowych, wypełnia lukę w ofercie skierowanej do najmłodszych gości. Jest również innowacyjnym w skali kraju rozwiązaniem pozwalającym podnoszenie konkurencyjności małopolskich gospodarstw agroturystycznych. Tworzy go sieć 16 gospodarstw agroturystycznych, przygotowanych w szczególności do obsługi rodzin z dziećmi.

Gospodarstwa zlokalizowane są na Podhalu (Harklowa, Kluszkowce, Orawka), w okolicach Krakowa (Prądnik Korzkiewski, Wielka Wieś, Jurczyce), w Beskidzie Wyspowym (Żegocina, Iwkowa, Zakliczyn, Przyszowa, Owieczka, Świdnik), w Beskidzie Niskim (Łużna) oraz w Beskidzie Sądeckim (Barcice Dolne, Rytro, Tylicz).

Obiekty dysponują infrastrukturą umożliwiającą aktywne, urozmaicone, a przede wszystkim bezpieczne spędzenie czasu dzieciom, jak również ich rodzicom i opiekunom. Właściciele wszystkich obiektów agroturystycznych, które znalazły się na szlaku „Małopolska Wieś dla Dzieci”, przygotowali specjalne atrakcje, umożliwiające przyjęcie dzieci w różnym przedziale wiekowym. Każdy obiekt posiada bezpieczny, ogrodzony teren z placem zabaw, a część gospodarstw ma także dodatkowe atrakcje – takie, jak park linowy czy basen. Gospodarze hodują zwierzęta gospodarskie i domowe oraz prowadzą regionalną kuchnię z wykorzystaniem produktów z ekologicznych upraw. Z oferty gospodarstw agroturystycznych, mali goście wraz z rodzicami mogą korzystać przez cały rok i spędzać tam zarówno weekendy, jak i całe wakacje. Dzieci poprzez zabawę poznają m.in. tradycje i obyczaje wiejskie, małopolską przyrodę, a także legendy i opowieści związane z regionem. Właściciele gospodarstw proponują różnorodne warsztaty edukacyjno-artystyczne, konkursy oraz wycieczki. Wszystkie zajęcia dla dzieci mają charakter zorganizowany i prowadzone są przez osoby posiadające wykształcenie i doświadczenie pedagogiczne.

Dla uczestników projektu został opracowany 10 punktowy „Kodeks Małego Gościa”, który wytycza zasady obowiązujące we wszystkich gospodarstwach. Przewodnią myślą tego „kodeksu” są m.in.: hinduskie przysłowie: „Dzieci to goście, którzy pytają o drogę…” oraz sekwencja Janusza Korczaka: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Przebywając w gospodarstwie agroturystycznym na szlaku „Małopolska Wieś dla Dzieci”, dzieci będą mogły spędzić czas w sposób ciekawy i niekonwencjonalny, bawiąc się i ucząc, a ich opiekunowie w tym czasie mogą spokojnie wypoczywać.

Atrakcje czekające na dzieci to m.in.: nauka karmienia i poznawanie zwierząt gospodarskich; zajęcia edukacyjne, poznawanie zwyczajów i tradycji wiejskiego gospodarstwa; zajęcia artystyczne, poznawania  tajników haftu, malowania na szkle, plecenia wianków; zajęcia artystyczne, zabawy tematyczno-edukacyjne; wyprawy do lasy, poznawanie przyrody, runa leśnego, podglądanie mieszkańców lasu; wieczorne bajania przy ognisku i wiele innych.

„Małopolska Wieś dla Dzieci” to produkt turystyczny funkcjonujący przez cały rok, z nasileniem w letnim sezonie turystycznym (maj – wrzesień), skierowany do określonej grupy odbiorców: dzieci ( od 0-12 lat) z rodzicami, dziadkami lub opiekunkami oraz zorganizowanych grup wypoczynku dla dzieci z opiekunami.   Grupę docelową stanowią w szczególności turyści krajowi – rodziny z dziećmi, amatorzy turystyki kulinarnej, zdrowotnej i aktywnej; amatorzy wypoczynku na terenach wiejskich; osoby o wysokiej świadomości ekologicznej oraz turyści zagraniczni – amatorzy turystyki wiejskiej, kulinarnej, wypoczynkowej.

Są to osoby ze średnich i dużych miast, rodziny z dziećmi, organizujące odpoczynek indywidualnie przez bezpośredni kontakt z gospodarzem, a także seniorzy z wnukami oraz rzadziej – zorganizowane grupy dzieci. Oferty zakładają możliwość pobytu weekendowego, 5-,7- i 10-dniowego. Gospodarstwa prowadzone są przez osoby w większości posiadające uprawnienia pedagogiczne i doświadczenie w pracy z dziećmi. Według informacji przekazanych od gospodarzy obserwują oni bardzo duże zainteresowanie ofertą ze strony klientów, niektóre obiekty posiadają 100 proc. obłożenie w bieżącym roku, w innych sprzedaż w 2011 roku wzrosła o 15-40 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Pomysłodawcą i niespożytym realizatorem projektu jest Bożena Srebro, dyrektor Sądeckiej Organizacji Turystycznej w Nowym Sączu. Należy ona do osób,  które systematycznie zaskakują nowymi i realnymi pomysłami ożywienia turystyki nie tylko na Ziemi Sądeckiej, ale w całej Małopolsce.

Właściciel Produktu i Podmiot Zarządzający:

Sądecka Organizacja Turystyczna

Ul. Nadbrzeżna 40, 33-300 Nowy Sącz

Tel./fax: 602-409-670

www.sot.org.pl   srebro@wp.pl

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit