Śląskie

Miasto Turystyki Przemysłowej

Wieża szybu „Carnall”…Więcej »

Zabytki przemysłowe związane z przemysłem górniczym mają dla Zabrza szczególne znaczenie. Dzięki nim stało się ono ważnym punktem na „Szlaku Architektury Poprzemysłowej”.

Niektóre z zabytków, zachowane w doskonałym stanie, poddawane są stałej opiece konserwatorskiej i można już je zwiedzać. Inne wymagają ogromnego nakładu sił i środków, by mogły zostać udostępnione turystom.

Do najcenniejszych obiektów należą: Skansen Górniczy „Królowa Luiza”, wpisany w 1993 r. do rejestru zabytków, i Skansen Podziemny „Guido” oraz Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna. W budynku nadszybia skansenu „Królowa Luiza” wyeksponowane są maszyny i urządzenia górnicze, a stalową konstrukcję wieży wyciągowej przekształcono w punkt widokowy. Dodatkową atrakcją jest niewielkie Muzeum Zabytkowych Pojazdów Automobilklubu Śląskiego. W części podziemnej – sztolni o dł. 1,5 km zobaczyć można wyrobiska zarówno XIX jak i XX-wieczne, zlokalizowane na głębokości 35 m wraz z pokazem pracujących urządzeń wydobywczych.

W skansenie „Guido”, powstałym w podziemiach Kopalni Doświadczalnej Węgla Kamiennego M-300, zwiedzający mogą zobaczyć zabytkowy, XIX-wieczny poziom 170 m oraz 320 m, gdzie oprócz ekspozycji planowane jest zlokalizowanie punktu handlowo-usługowego.

Uzupełnieniem tej atrakcji są bogate zbiory jedynego w kraju Muzeum Górnictwa Węglowego, które zgromadziło liczne narzędzia oraz urządzenia służące wydobyciu, wzbogacaniu i transportowi węgla, eksponaty dotyczące szeroko pojętej kultury górniczej, a także prace z zakresu malarstwa, grafiki i rzeźby o tematyce regionalnej i górniczej.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit