Wielkopolskie

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „MALTA”

Odbywa się w Poznaniu od 1991 r. i jest obecnie największym festiwalem teatralnym w tej części Europy. Z roku na rok przybywa mu zarówno zespołów, jak i widzów, spragnionych kontaktu z niekonwencjonalnym teatrem. Co roku przez pięć festiwalowych dni i nocy na przełomie czerwca i lipca publiczność ogląda kilkadziesiąt, różnorodnych przedstawień. Na potrzeby festiwalu zaadoptowane zostają ulice, parki, place, dziedzińce, hale targowe, opuszczone fabryki, tereny wokół jeziora Malta oraz wiele innych.

Festiwal jest celem przyjazdów turystów z Polski i zagranicy. Goście robią to przede wszystkim dla samej imprezy - jej spektakli, prezentacji i przedstawień. Wiedzą przy tym, że wracając w to samo miejsce za rok nie będą obcować z tym samym - MALTA przedstawi im nowe oblicza teatru, zaprezentuje inne zespoły i rozszerzy horyzonty pojęcia teatr. Maltańska publiczność to od wielu lat ponad 150 tysięcy osób, przede wszystkim ludzie z wyższym wykształceniem, w wieku 20-40 lat.
Festiwal zmieniał się już wielokrotnie - rozrastał, wyodrębniał programy, poszerzał formułę, wydłużał czas trwania. W 2006 r. zyskał nową formułę programową. Prezentacje zostały podzielone na kategorie Teatr, Taniec, Muzyka, Varia i Debiut (organizatorzy festiwalu wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego wprowadzili w kategorii Debiut formę konkursu, w którym o nagrodę 30.000 zł. ubiegało się 11 zespołów).
MFT MALTA to przede wszystkim teatr, zarówno ten tradycyjny, jak i awangardowy. Od kilku lat tradycją stały się wielkie, plenerowe koncerty finałowe. To właśnie tu swoją wielką karierę w Polsce rozpoczął Goran Bregović, tu po raz pierwszy wystąpili muzycy ze słynnych na całym świecie zespołów Buena Vista Social Club, tu odbyły się koncerty muzyki filmowej Jana A.P. Kaczmarka, Wojciecha Kilara i Alberto Iglesiasa. Spektakularnym wydarzeniem Malty 2005 była europejska premiera „The Qatsi Trilogy Live” Philipa Glassa i Godfreya Reggio.
Na MALCIE 2006 kontynuowano prezentację nowojorskiej sceny muzycznej - niemal w komplecie zaprezentowało się „dzikie pokolenie” nowojorskich pieśniarzy folk – muzyczne zjawisko ostatnich lat: Devendre Banharta, Antony & the Johnsons, Coco Rosie i Animal Collectiv.

Podmiot zarządzający:
Fundacja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „MALTA”
61-809 Poznań, ul. Św. Marcin 80/82
tel./fax: 0-61/ 64-65-243, 64-65-284
www.malta-festival.pl
office@malta-festival.pl
Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit