Dolnośląskie

Międzynarodowe Targi Chleba

Odbywają się od 1997 roku, zawsze na przełomie sierpnia i września w Jaworze, 26-tysięcznym mieście na Dolnym Śląsku, słynącym z wielu inicjatyw kulturalnych.

Chleb jest symbolem rozpoznawanym na całym świecie i, jak twierdził Stanisław Jerzy Lec, „otwiera każde usta”. Jakże często we wspomnieniu czy śnie widzimy kromkę chleba, niemal czujemy jej smak i cudowny zapach. Gdzie by się nie urodzić i gdzie by nie mieszkać, te widoki są podobne lub tożsame, zawsze głęboko ukryte na dnie pamięci. Owa tajemnica legła u podstaw filozofii powstania Międzynarodowych Targów Chleba.

MTCh to niezwykłe wydarzenie, służące głównie turystyce biznesowej i kulturowej. Przez trzy dni zwiedzający mogą podziwiać kunszt najlepszych piekarzy i cukierników z niemal całej Europy, smakować ich wyjątkowe wyroby i poznać tradycję pieczenia chleba. Przedsięwzięcie polega na pokazaniu całego procesu powstawania pieczywa, z odwołaniem się do tradycji religijnych i ludowych różnych narodów.

Do stałych atrakcji MTCh zalicza się Europejskie Dni Chleba, konferencję rzemiosła śląskiego, ogólnopolskie konkursy „Piekarz roku” i „Bezpieczna piekarnia” oraz wybory „Miss Międzynarodowych Targów Chleba”.

Uzupełnieniem propozycji targowych jest oferta wypoczynkowa połączona ze zwiedzaniem miasta o ponad 750-letniej historii i jego wyjątkowych zabytków. Odnotowano, że w 2002 r. Jawor odwiedziło podczas targów około 5 tysięcy turystów z kraju i zagranicy. Na zwiększenie liczny turystów wpływ ma również profesjonalnie przygotowane zaplecze gastronomiczne i noclegowe.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit