Łódzkie

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage

Andrzej Wajda i Janusz Zaorski

Plus Camerimage to największy międzynarodowy festiwal filmowy w Polsce i jedyny festiwal na świecie w całości poświęcony sztuce tworzenia obrazu filmowego. Program Plus Camerimage w ciągu 16 lat istnienia niezwykle się rozrósł, włączając w ofertę programową również takie gatunki filmu, jak animacja, teledysk czy dokument.

Festiwal Filmowy Plus Camerimage odbywa się w Łodzi od 2000 r., w listopadzie, trwa 8 dni i przyciąga tłumy wielbicieli kina. Centrum Festiwalowe mieści się w Teatrze Wielkim w Łodzi na Placu Dąbrowskiego. To tam obywają się główne pokazy filmowe (konkursy, etc), spotkania z twórcami filmowymi, panele dyskusyjne, seminaria, w których biorą udział twórcy filmowy z całego świata, w tym producenci, reżyserzy, autorzy zdjęć filmowych, scenografowie. Ponadto, część warsztatów praktycznych odbywa się w Opus Film Studio i w Łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie zagraniczni goście mogą pokazywać młodym adeptom tajniki swojej sztuki filmowej. Niektóre z festiwalowych wydarzeń są zlokalizowane również w Kinie Charlie oraz w Kinie Silver Screen w Łodzi.

Nagrody przyznawane są przez Międzynarodowe jury, które ocenia i wybiera co roku najlepszy film polski, nagradza trzy najbardziej wyjątkowe etiudy studenckie oraz wybiera – spośród filmów fabularnych zakwalifikowanych do konkursu głównego – Grand Prix festiwalu, przyznając mu tym samym Złotą Żabę, dwa kolejne nagradzając Srebrną i Brązową. Od roku 2008 nagradzane są również wybitne dzieła w Konkursie Wideoklipów oraz w Konkursie Filmów Dokumentalnych pod nazwą „Obraz świata – Świat w obrazach”.

Organizatorzy dokonują wszelkich możliwych starań, aby gościć na miejscu jak największą liczbę gości o światowej sławie i tym samym promować Polskę jako bardzo dobre miejsce do produkcji filmowych. Jednocześnie Festiwal to unikatowa szansa na pokazywanie polskiego dorobku filmowego tak szerokiemu gronu międzynarodowemu, z którego część to członkowie Amerykańskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, będący decydentami podczas wyborów oscarowych, czy też nagród akademii.

Program wydarzenia obejmuje: pokazy filmowe, spotkania z twórcami, warsztaty, seminaria, wystawy sztuki, prezentacje nowoczesnego sprzętu filmowego, koncerty, przeglądy filmów animowanych i współczesnej kinematografii z różnych krajów świata, konkursy: Grand Prix festiwalu (nagroda Złota, Srebrna i Brązowa Żaba), konkurs najnowszych filmów dokumentalnych, Międzynarodowy Konkurs Wideoklipów, konkurs na najlepszy film polski, konkurs etiud studenckich. W 2008 roku podczas szesnastej edycji pokazano w sumie 364 filmy (w tym 236 filmów fabularnych i 202 filmy krótkometrażowe), z czego 124 to polskie produkcje filmowe.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit