Mazowieckie

Miodobranie Kurpiowskie

Miodobranie Kurpiowskie…Więcej »

Największa impreza plenerowa tego typu odbywająca się w północno-wschodniej części Polski. Rozpoczyna ją msza święta w myszynieckiej kolegiacie odprawiona w gwarze kurpiowskiej.

Po mszy, spod kościoła rusza wspaniały korowód furmanek wiozący ludzi na leśną polanę w Zawodziu k. Myszyńca, gdzie gromadnie zbierają się bartnicy, pszczelarze i mieszkańcy Kurpiowszczyzny, by wspólnie obchodzić doroczne święto podbierania miodu. Na imprezę składają się: widowisko obrzędowe „Podbieranie miodu”, koncert kapel ludowych i występy zespołów folklorystycznych, kiermasze sztuki ludowej i sprzętu pszczelarskiego, warsztaty twórczości ludowej, stoiska regionalne, bieg miodobrania Myszyniec – Zawodzie, rajd samochodowy, turniej piłki nożnej o Puchar Burmistrza Myszyńca, występy kabaretu i zespołów muzycznych, wesołe miasteczko i zabawa ludowa. Stragany uginają się pod ciężarem miodów i placków, fafernuchów oraz wielu innych smakołyków regionalnych, w tym piwa kozicowego i przeróżnych nalewek na miodzie.

Ta niezwykle atrakcyjna impreza folklorystyczna, odbywająca się już od 1977 roku w ostatnią niedzielę sierpnia, promuje tradycyjną kulturę wiejską, kultywuje folklor i zwyczaje kurpiowskie. Jest prawdopodobnie jedynym wydarzeniem tego typu w kraju i niewątpliwym ewenementem w skali europejskiej. Integruje miejscową społeczność i jednocześnie promuje region wśród coraz liczniej przybywających na święto miodobrania turystów z kraju i zagranicy. Klimat miodobrania jest bowiem tak niepowtarzalny, radosny, szczery i gościnny, jak jego gospodarze – Kurpie.

XXVII Miodobranie Kurpiowskie odbyło się dzięki współpracy wielu firm, instytucji oraz pomocy ludzi dobrej woli. Głównym organizatorem był Myszyniecki Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, a głównym sponsorem – Browar Łomża.

Podmiot zarządzający:
Myszyniecki Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
pl. Wolności 58, 07-430 Myszyniec
tel./fax: 0-29/772-13-63
krzysztof.kozon@wp.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit