Pomorskie

Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu „Jantar 2004”

Zbieranie bursztynu w kategorii junior…Więcej »

Od 5 tysięcy lat głównym ośrodkiem pozyskiwania i obróbki bursztynu jest region Mierzei Wiślanej, na której leżą miejscowości Jantar i Stegna. Wyjątkowe właściwości bursztynu bałtyckiego, piękny wygląd, przyjemny zapach, ciepło, ślady dawnego życia w postaci inkluzji, a przede wszystkim łatwość obróbki sprawiły, że przez wiele tysięcy lat wykorzystywano go do wytwarzania wyrobów artystycznych.

Największy rozkwit tej twórczości przypadł na czasy nowożytne (XVI-XVII w.). Nawiązaniem do tej tradycji są Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu.

Na plaży w Jantarze od listopada do kwietnia trwają bursztynowe żniwa. W lipcu od 1998 roku organizowane są tu Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu połączone z imprezami o charakterze kulturalno-rozrywkowym. Zbieranie i poławianie bursztynu w kategoriach junior i open (z rundą dla VIP-ów i dziennikarzy), ekspozycja inkluzji, degustacja zupy bursztynowej, turnieje rycerskie w obozach średniowiecznym i krzyżackim, konkursy i prelekcje o bursztynie prowadzone przez dr Elżbietę Sontag z Uniwersytetu Gdańskiego, wybory Miss Jantarowego Lata, występy gwiazd estrady, to atrakcje VI Mistrzostw (10-11 VII). Wzięło w nich udział 250 zawodników, w tym 10 z zagranicy, najwięcej z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji i USA.

Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Wybrzeża i turystów. Z roku na rok rośnie popularność zawodów. W 2004 r., zgodnie z decyzją Rady Programowej, poszerzono formułę Mistrzostw. Odbyły się eliminacje nie tylko w Jantarze, ale i na innych plażach w Gdańsku-Brzeźnie, Sztutowie oraz Gdyni-Orłowie.

Impreza jest doskonałą okazją do promocji walorów Zatoki Gdańskiej i Mierzei Wiślanej. Lansuje aktywne formy spędzania czasu wolnego, sławiąc markę „Polskie Bursztynowe Wybrzeże”. To także okazja do prezentacji firm, instytucji, rzemieślników i prywatnych wytwórców bursztynu z powiatu nowodworskiego i elbląskiego oraz nowo otwartego Muzeum Bursztynnictwa w Jantarze.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit