Pomorskie

Muzeum Bursztynu

Placówka w Gdańsku, która gromadzi jantarowe dzieła sztuki dawnej i współczesnej oraz okazy przyrodnicze, zainaugurowała działalność 28 czerwca 2006 r. Jej siedzibą jest Zespół Przedbramia składający się Wieży Więziennej, Szyi oraz Katowni.

Na sale wystawowe zaadoptowano wszystkie piętra Wieży Więziennej. Ogólnodostępny dziedziniec przeznaczony będzie w przyszłości na stylizowane kramy dla sprzedających biżuterię.
W celach przyziemia znajduje się sala, w której prezentowane są w formie trójwymiarowej przykłady gdańskiego bursztynnictwa „złotego okresu”. Multimedialna prezentacja ilustruje sposoby pozyskiwania bursztynu, od tradycyjnego poławiania, po nowoczesne kopalnie oraz historię obrabiania bursztynu przez człowieka na przestrzeni wieków.
Na drugim piętrze Wieży znajduje się ekspozycja prezentująca bursztyn w przyrodzie. Podświetlane wielkoformatowe druki tworzą sugestywną wizję eoceńskiego lasu. Podziwiać można żywice kopalne występujące na świecie, unikatowe inkluzje zwierzęce i roślinne, pseudoinkluzje, setki odmian barwnych, różnorodne naturalne formy bursztynu. Ozdobą ekspozycji jest niezwykła, największa w świecie kolekcja naturalnych brył bursztynu Lucjana Myrty.
Trzecią kondygnację przeznaczono na wystawę stałą poświęconą wykorzystywaniu bursztynu przez człowieka na przestrzeni dziejów: w sztuce dawnej, lecznictwie, magii, religii, sztuce ludowej. Zaprezentowano dawne narzędzia obróbki bursztynu, amulety, ozdoby biżuteryjne, przedmioty użytkowe.
Piętro czwarte zajmuje wspaniała autorska kolekcja bursztynu Lucjana Myrty. Autor i właściciel kolekcji wskrzesił w swoich wyrobach tradycje dawnych gdańskich mistrzów bursztynnictwa, wykorzystując zapomniane techniki, wzbogacając je o nowe technologie, tworząc w największych bryłach naturalnego bursztynu. Jednym z eksponatów jest największa na świecie, wykonana w jednej bryle bursztynu (2,5 kg) rzeźba „Akt kobiecy według A. Rodina”.
Ekspozycja na piątym piętrze prezentuje sztukę współczesną, dla której bursztyn jest inspiracją, tematem lub tworzywem.
Muzeum Bursztynu pozyskuje zbiory na zasadzie darowizn, depozytów oraz sukcesywnych zakupów. Kolekcjonowanie eksponatów odbywa się poprzez kontakty ze środowiskami rzemieślniczymi, artystycznymi oraz osobami prywatnymi, penetrację rynków antykwarycznych, muzeów i galerii. Aby stworzyć zróżnicowaną ekspozycję gromadzi obiekty zarówno przyrodnicze, historyczne, jak i artystyczne.
Przy Muzeum powołana została Rada Programowa, w której działają specjaliści i badacze powszechnie uznawani za autorytety w dziedzinie poznawania i opracowywania bursztynu, a także znawcy tematu w dziedzinie konserwacji i muzealnictwa. Członkowie Rady patronują i uczestniczą w komisjach zakupów eksponatów. Rada zostanie z czasem przekształcona w Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Bursztynu.
W placówce organizowanie są sesje, sympozja, spotkania i uroczystości, a także imprezy o charakterze komercyjnym. Prowadzona jest działalność kulturalna - koncerty, przedstawienia teatralne, projekcje filmów, wystawy (m.in. „Polskie Klejnoty Morza”).

Właściciel produktu:
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
80-831 Gdańsk, ul. Długa 46-47
tel./fax: 0-58/ 76-79-143, 76-79-102
www.mhmg.gda.pl
kancelaria@mhmg.gda.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit