Pomorskie

Muzeum Bursztynu Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Katownia – siedziba Muzeum Bursztynu

W lutym 2000 r. decyzją Zarządu Miasta powołano Muzeum Bursztynu jako Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W czerwcu 2006 roku odbyło się jego uroczyste otwarcie. Powstanie obiektu stało się ważnym wydarzeniem kulturalnym, jest też istotnym elementem rozwoju turystycznej strategii miasta.

Miejscem ekspozycji zbiorów jest Zespół Przedbramia ulicy Długiej (tzw. Barbakan Gdański), usytuowany w centrum krzyżowania się szlaków turystycznych miasta.

Na sale wystawowe Muzeum Bursztynu zostały zaadaptowane wszystkie piętra Wieży Więziennej. Na jej poszczególnych poziomach wyeksponowano kolejno: bursztyn w przyrodzie, bursztyn od pradziejów, rzemiosło i sztukę współczesną, bursztyn w biżuterii. Ekspozycje obrazują historię rzemiosła bursztynowego od czasów najdawniejszych do współczesności. Jantar przedstawiony został w różnych aspektach: geologicznym, fizycznym, chemicznym i przyrodniczym. Zobaczyć można pokłady surowca, jego wydobycie, historię szlaków handlowych, tradycję bursztynu, jako środka leczniczego, kamienia magicznego oraz materiału badawczego i artystycznego. Wyeksponowano niepowtarzalną urodę bursztynu bałtyckiego, jego naturę i złoża ale również ukazano ciągłość kulturową oraz tradycje bursztynnictwa w gdańskim regionie. Można więc tu podziwiać kolekcję naturalnych form bursztynu, w tym ogromnych brył, kolekcję inkluzji zwierzęcych i roślinnych, wyszukanych odmian barwnych, zbiór różnych żywic kopalnych występujących na świecie. Bursztyn w kulturze przedstawiają obiekty archeologiczne (amulety, zawieszki, kolie i zrekonstruowany warsztat obróbki bursztynu) oraz niezwykle rzadkie przedmioty użytkowe od XVI do XVIII w., które rozsławiły umiejętności gdańskich bursztynników na cały świat.

Muzeum pozyskuje zbiory na zasadzie darowizn, depozytów oraz sukcesywnych zakupów. Kolekcjonowanie eksponatów odbywa się poprzez kontakty ze środowiskami rzemieślniczymi, artystycznymi oraz osobami prywatnymi, penetrację rynków antykwarycznych, muzeów i galerii. Muzeum gromadzi obiekty zarówno przyrodnicze, historyczne jak i artystyczne, aby stworzyć wielozagadnieniową ekspozycję. M.in. w latach 2007-2008 pozyskało do swoich zbiorów unikatowe obiekty o światowej randze z kolekcji znanego niemieckiego antykwariusza Georga Laue.

Kolekcja opracowywana jest tradycyjnymi metodami oraz multimedialnie, z przeznaczeniem dla informatycznej bazy danych oraz w celach edukacyjnych. Interaktywnie włączają widza w prezentowaną opowieść i pobudzają wyobraźnię, także poprzez dźwięki i zapachy.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit