Mazowieckie

Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie

Unikatowy na skalę światową obiekt turystyczny, w którym zgromadzono ponad 7 tysięcy eksponatów, wpisanych częściowo na listę UNESCO Memory of the World. Ta wielofunkcyjna instytucja, która dba o dziedzictwo kulturowe, kształci wrażliwość, promuje wartości i edukuje. Muzeum w pięknych wnętrzach Pałacu Ostrogskich oferuje  zwiedzającym podróż w czasie – od lat dzieciństwa i młodości Chopina, aż po dzień jego śmierci.

W otwartym w 2010 r. multimedialnym Muzeum, na powierzchni ponad 4600 metrów kwadratowych zaprezentowano ekspozycje dotyczące życia i twórczości artysty. Zostały one rozmieszczone na czterech poziomach Pałacu, włącznie z piwnicą. Na każdej kondygnacji czeka zwiedzających zestaw różnorodnie sprofilowanych informacji na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina, np. okresu warszawskiego czy działalności w Paryżu. Każde pomieszczenie zaskakuje w inny sposób. W sali warszawskiej możemy ukryć się w wyizolowanych kabinach, gdzie za pomocą multimedialnych paneli będziemy mogli rozkoszować się wybranym utworem artysty. W paryskiej poczujemy zapach fiołków, usłyszymy gwar rozmów dochodzących z francuskiej ulicy, trzask ognia w kominku. W najbardziej kontrowersyjnej sali Śmierć został wyeksponowany zabalsamowany kosmyk włosów Chopina, a także odlew jego twarzy sporządzony od razu po śmierci.

Zależny od decyzji widzów poziom eksploracji sprawia, że oferta Muzeum trafia do różnorodnych odbiorców, bez względu na wiek i poziom przygotowania merytorycznego. Poszczególne elementy audiowizualne ekspozycji zostały skonstruowane w taki sposób, aby w Muzeum każdy odnalazł coś dla siebie. Zarówno szkolne wycieczki, artyści, studenci poszukujący pogłębionej wiedzy, jak i osoby zainteresowane epoką, w której żył Chopin. Dlatego też, aby nie zakłócać indywidualnego charakteru doświadczania Chopina, Muzeum może zwiedzać jednocześnie około 70 osób. Pozwala to w pełni wykorzystać potencjał placówki, umożliwia komfortowe zgłębianie zasobów muzealnych i swobodne korzystanie z multimediów. Wszystkie te cechy instytucji pozwalają na zmianę stereotypowego wizerunku „muzeum” jako nieciekawej, martwej ekspozycji.

Muzyka, zapach i światło to tylko niektóre ze specjalnych efektów, które czekają, aby pobudzać zmysły widzów. Nowatorskie podejście do tematyki życia i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów budzi uznanie zarówno wśród miłośników muzyki klasycznej i historyków, jak i artystów. Ideą Muzeum jest przede wszystkim indywidualne zwiedzanie i doświadczanie Chopina, dostosowane do wieku i preferencji odwiedzających. Własną ścieżkę zwiedzania można zdefiniować za pomocą biletu wyposażonego w technologię RFID. Preferencje zostają zapisane na plastikowej karcie zbliżeniowej. Każdy z profili zwiedzania jest dostępny w ośmiu wersjach językowych.

Muzeum Fryderyka Chopina już teraz stało się pewnego rodzaju centrum kultury. Organizowane są tu imprezy o charakterze artystycznym i edukacyjnym, np. koncerty znanych pianistów czy wykłady ekspertów z zakresu twórczości kompozytora. Oddziałami Muzeum są Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli oraz Salonik Chopinów.

www.chopin.museum/pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit