Zachodniopomorskie

Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie

Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie

Muzeum mieści się w zmodernizowanej zajezdni tramwajowej, powstałej w 1912 roku przy ul. Niemierzyńskiej. Od 1 stycznia 2006 r. gospodarzem zajezdni jest Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Działalność Muzeum to przede wszystkim gromadzenie zbiorów: tramwaje, autobusy, samochody, motocykle, rowery, sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny, sprzęt gospodarstwa domowego i wiele innych.

Najbardziej znaczącym nabytkiem jest licząca ponad 100 obiektów kolekcja Leszka Liszewskiego, poświęcona głownie polskiej motoryzacji. Od momentu rozpoczęcia działalności Muzeum systematycznie zwiększa swoje zasoby muzealne. Początki zbiorów były dosyć skromne. Składały się na nie, przede wszystkim grupa kilkudziesięciu elementów oraz urządzeń elektrycznych związanych z trakcją tramwajową. Pod koniec 2008 r. na stanie Muzeum Techniki znajdowało się już prawie 750 eksponatów.

Wizytówką muzeum jest prezentacja osiągnięć przemysłu motoryzacyjnego w Szczecinie – od 1919 roku (motocykl alba), przez samochody firmy Stoewer (okres międzywojenny), po motocykle junak i samochody smyk z lat 50. i 60. XX wieku. Wystawy stałe obejmują także imponujący zbiór motocykli i samochodów z PRL-u, oraz tramwaje i autobusy. Do wielu pojazdów zwiedzający mogą wsiadać. Multimedia: kiniarnia w tramwaju, filmy o pojazdach oraz szczecińskim przemyśle motoryzacyjnym i komunikacji.

W muzeum znajduje się także interaktywna wystawa „Eureka ruchu” stworzona przez profesora Jerzego Stelmacha z Uniwersytetu Szczecińskiego. Zwiedzający mają okazję poznać prawa fizyki, samodzielnie wykonując doświadczenia. Już na dziedzińcu nawet dziecko może podnieść fiata 126p przy pomocy dźwigni dwustronnej.

Wśród zwiedzających dominują mieszkańcy szeroko pojętego regionu (najbliższe muzeum o podobnym charakterze jest w Warszawie), turyści wypoczywający nad Bałtykiem, Miedwiem, Zalewem Szczecińskim, okolicach Drawna, Bornego Sulinowa, dla których Szczecin jest najbliższym dużym, atrakcyjnym miastem oraz turyści zagraniczni (przede wszystkim Niemcy, ale także Skandynawowie).

Wszystkie opisy eksponatów w muzeum są sporządzone w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim. W językach obcych jest ten sam pełny opis obiektu. Zasada ta dotyczy także wydawnictw muzealnych: folderu, katalogu, kolekcji zdjęć 3D.

Zbiory muzealne prezentowane są także na zewnątrz, biorą udział w imprezach masowych. Są to np. parady starych pojazdów po ulicach Szczecina i na innych imprezach organizowanych przez muzeum (otwarcie nastąpiło w październiku ubiegłego roku a parad zorganizowano już pięć), Dni Morza w Szczecinie, targi motoryzacyjne, festyny w Stargardzie Szczecińskim największym mieście w pobliżu Szczecina, festyny szkolne), rajdy starych pojazdów (Rajd Zaślubin, Rajd Miedwiański).

W muzeum odbywa się Festiwal „Born to be Wild” - co miesiąc między starymi pojazdami dają koncert dwie początkujące kapele, czego zwieńczeniem jest wydanie pod koniec roku płyty z najlepszymi utworami. Organizowana jest gala  „Ślub w zupełnie starym stylu”. Przed świętami Bożego Narodzenia odbywa się Jarmark Bomb(k)owych Prezentów, gdzie artyści sprzedają swoje wyroby. Przed Wielkanocą muzeum organizuje Kiermasz Dizajnu połączony z warsztatami dla dzieci.

Właściciel Produktu:

Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie

ul. Niemierzyńska 18 A, 71-441 Szczecin

tel.: 91/ 45-99-201, fax: 91/ 42-30-111

www.muzeumtechniki.eu   biuro@muzeumtechniki.eu

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit