Lubelskie

Muzeum Zamoyskich

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Jedyne na Lubelszczyźnie muzeum – rezydencja. Zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce obejmuje 14 budynków pochodzących z pierwszej połowy XVIII w. i początku XX w. oraz 19-hektarowy park, w którym znajduje się ogród francuski.

Trzon zbiorów muzealnych stanowi kolekcja Konstantego Zamoyskiego, I ordynata kozłowieckiego, zawierająca malarstwo, rzeźbę, grafikę i rysunek oraz rzemiosło artystyczne od XVII do XX wieku. Znaczna jej część to dawne wyposażenie pałacu, uzupełnione przez zakupy muzealne. Druga grupa to zasoby dawnej składnicy muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki, a wśród nich zbiór sztuki z lat 1948-56, tworzący Galerię Socrealizmu.

Muzeum udostępniane jest dla gości od marca do listopada. Zwiedzający mogą obejrzeć wnętrza pałacu, kaplicę, Galerię Socrealizmu, mieszczącą się w dawnej Powozowni, i teatralnię, gdzie mieszczą się wystawy czasowe.

Największym walorem Kotłówki jest autentyzm wnętrz pałacowych, niespotykany w innych rezydencjach nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Z kolekcji K. Zamoyskiego zachowało się około 1000 obrazów i grafik, z czego 400 znajduje się w ekspozycji.

Na bazie obiektów dworskich i pałacowych stworzono szereg atrakcji turystycznych, umożliwiających przyjęcie znacznej liczby turystów z kraju i zagranicy. Należą do nich zbiory, ekspozycje i wystawy w Pałacu Zamoyskich, Galerii Sztuki Socrealizmu, Powozowni, atrakcje w parku, w postaci kolekcji rzeźb, egzotycznych ptaków oraz ciekawych zwierząt. Atrakcje obejmują również szlak rowerowy Kozłówka – Lublin, prowadzący przez Kozłowiecki Park Krajobrazowy.

Właściciel produktu:
Kamionka 91, 21-132 Kozłówka
tel.: 0-81/852-83-00, fax: 0-81/852-83-50
www.muzeumkozlowka.lublin.pl
muzeum@muzeumkozlowka.lublin.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit