Pomorskie

Oblężenie Malborka

Organizowana od 2000 roku, zawsze w trzeci weekend lipca impreza plenerowa, nawiązująca do oblężenia Zamku przez wojska polsko-litewskie w 1410 r., które po wygranej bitwie pod Grunwaldem oblegały zamek przez dwa miesiące.

Przedsięwzięcie artystyczne (w 2005 r. zmagania trwały trzy dni) uznawane jest za jeden z największych teatrów plenerowych w Polsce. Zamek i miasto nad Nogatem faktycznie oblegane są przez rycerzy – ludzi zafascynowanych historią, zrzeszonych w grupach rekonstrukcyjnych, przybywających do Malborka z całej Polski tylko na kilka dni - oraz przez turystów, którzy chcą „dotknąć” żywej historii Średniowiecza w sposób lekki, łatwy i przyjemny. Bo właśnie edukacja poprzez zabawę to główny cel, jaki stawiają sobie organizatorzy „Oblężenia Malborka”.
Najbardziej spektakularnym punktem programu była inscenizacja oblężenia, czyli wieczorna bitwa, rozpoczynająca się o godz. 22.00 przy blasku ognisk i płonących pochodni. W 2005 roku miała wyjątkowo pyszną oprawę, okrzyknięto ją najlepszą z dotychczasowych.. Dla zrównoważenia atrakcji nocnych, za dnia wprowadzono pokazy konne i piesze, na zasadzie 5-godzinnej rewii konnej przeplatanej walkami pieszymi. Obozy, szranki i konkursy rycerskie, jarmark rzemiosł średniowiecznych, występy teatru ulicznego, pokazy kuglarzy, projekcje filmowe w kinie pod chmurką, wykłady historyczne prowadzone przez pracowników naukowych Muzeum, wyścigi smoczych łodzi po Nogacie stanowiły wspaniałą odskocznię i otoczkę ambitnego programu rycerskiego.
Impreza ma swoich stałych odbiorców, przyjeżdżających latem nad morze. Znacząco wpływa na promocję miasta i zamku w Polsce i na świecie. Zwyczajowo nie jest biletowana. Program imprezy jest tak skomponowany, aby dla każdego odbiorcy, od najmłodszego do najbardziej wymagającego znalazła się odpowiednia porcja atrakcji.
Szacuje się, że samą bitwę oglądało w 2005 r. ponad 30 tys. widzów, zaś uczestników – gości oblężenia Malborka oszacowano na 50.000 ludzi


Właściciel produktu:
Muzeum Zamkowe w Malborku, 82-200 Malbork, Pl. Słowiański 5
tel.: 0-55/ 647-08-02, fax: 0-55/ 647-33-24
www.zamek.malbork.pl sekretariat@zamek.malbork.pl

Urząd Miasta w Malborku
82-200 Malbork, ul. Starościńska 1
tel.: 0-55/ 647-99-00 fax: 0-55/ 647-08-03
www.malbork.pl mcig@um.malbork.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit