Małopolskie

Oferta edukacyjno-kulturalna Muzeum Żup Krakowskich

Wieliczka. „Żupy solne Wieliczki niemniej są znakomite jak piramidy egipskie, lecz użyteczniejsze. Są one chwalebną pamiątką pracowitości Polaków, podczas gdy tamte są świadectwem tyranii i próżności Egipcjan” – pisał w 1646 r. francuski podróżnik Jean Le Laboureur de Bleranval. W czerwcu 2013 Zamek Żupny został wpisany na Litę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Żup Krakowskich z ekspozycjami w Zamku Żupnym (XIII w.) i w kopalni soli (tętniącym życiem mieście na III poziomie – 135 m pod ziemią) rozwija działalność naukowo-badawczą, turystyczno-edukacyjną oraz bogatą ofertę imprez i wydarzeń kulturalnych na rzecz społeczności lokalnej i rokrocznie około miliona turystów.

W sferze edukacji proponuje spotkania w formie pokazów, warsztatów, zabawy przy pełnym zaangażowaniu uczestników, skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej, jak również do najmłodszych bywalców muzeum – przedszkolaków. Wszystkie proponowane zajęcia korespondują z oficjalnym programem nauczania, a przed wprowadzeniem są szeroko konsultowane z dydaktykami i pedagogami. Zajęcia edukacyjne prowadzone są w ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni („Poszukiwanie solnego skarbu”, „Spacer po solnej krainie z księżną Kingą”) i w Zamku Żupnym (np. „Kuchnia z solą i bez”, „Muzeum Żup Krakowskich – jego sekrety i tajemnice”, „Na rycerskim zamku”).

W sferze kulturalnej MŻK proponuje szereg imprez cyklicznych zarówno na Zamku Żupnym, jak i najniżej położonym salonie kulturalnym Polski. Należą do nich Święto Soli – łączące elementy festynu z prezentacją ośrodków produkcji soli w Polsce, wzbogacone warsztatami, wystawami i prezentacją dawnych rzemiosł; Summer Music Festiwal (nowość) –szereg koncertów zróżnicowany pod względem stylów i gatunków muzyki organizowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Straussowskim; Popołudnie ze Straussem – cykl koncertów prezentujących muzykę słynnego klanu Strauss i jemu współczesnych kompozytorów; Noc Muzeów – nocne zwiedzanie połączone z efektami światło i dźwięk; Dzień Otwartych Drzwi Muzeum – udostępnianie zwykle niedostępnych miejsc w muzeum oraz prezentacje specyfiki poszczególnych pracowni. Ponadto wystawy czasowe, plenery malarskie, konkursy i tym podobne wydarzenia.

Właściciel produktu i podmiot zarządzający:
Muzeum Żup Krakowskich
32-020 Wieliczka, u. Zamkowa 8
tel.: 0-12/ 289/16-00
fax: 0-12/ 278-30-28

www.wieliczka.muzeum.pl
podziemne@muzeum.wieliczka.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit