Warmińsko-Mazurskie

Olsztyńskie Lato Artystyczne

Olsztyńskie Lato Artystyczne trwało 89 dni…Więcej »

Najdłuższy, bo trwający ponad trzy miesiące, festiwal w kraju, rozgrywający się w amfiteatrze u stóp gotyckiego zamku oraz na uliczkach i placach Starego Miasta w Olsztynie. Zorganizowano go po raz pierwszy w 1996 roku.

Od tego czasu każda kolejna edycja OLA była wzbogacana o coraz ciekawsze propozycje programowe, tak by w jubileuszowym roku 650-lecia Olsztyna widowiska artystyczne wypełniały ponad połowę lata, a w 2005 roku niemal każdy dzień.
Program Ola to propozycja zarówno dla koneserów, jak i osób oczekujących przede wszystkim rozrywki, dla ludzi w każdym wieku, bez względu na zawartość portfela. Uczta dla miłośników muzyki – od rocka i folku, poprzez jazz i blues, po muzykę klasyczną. Wśród atrakcji nie brakuje także widowisk teatralnych i kabaretowych, festynów, imprez dla dzieci, a nawet spektakli operowych.
W 2005 r. Olsztyńskie Lato Artystyczne trwało 89 dni. W jego imprezach wzięło udział około 1500 wykonawców z 17 krajów pięciu kontynentów (poza Polską – z Australii, Holandii, Niemiec, USA, Ukrainy, Rosji, Włoch, Serbii, Cypru, Francji, Białorusi, Gruzji, Indonezji, Kuby, Indii i Senegalu).
Do głównych atrakcji Ola należą: Parada Jakubowa i Jarmark Jakubowy (festyn historyczny na Rynku Staromiejskim, zakończony paradą mieszkańców, przedstawicieli lokalnego biznesu i instytucji oraz gości z całego świata w strojach historycznych); Olsztyńska Trzydniówka Teatralna (festiwal plenerowych widowisk teatralnych); Międzynarodowe olsztyńskie Dni Folkloru (koncerty kapel i zespołów folklorystycznych z całego świata); Olsztyńskie Jazz Forum (dwudniowy festiwal muzyki jazzowej); Międzynarodowy Festiwal Olsztyńskie Noce Bluesowe (jeden z najstarszych festiwali muzyki bluesowej w Polsce); I i II Letnia Sesja Śmiechoterapii (widowiska kabaretowe).
Przez trzy letnie miesiące olsztyńskie Stare Miasto wypełniają tłumy. Do późnej nocy działają staromiejskie puby i ogródki. Pracują w nich setki ludzi. Turyści wywożą obraz tętniącego życiem kulturalnym miasta, do którego warto powrócić. Nawet jeżeli przyjeżdżają tylko na jeden dzień z okolicznych wczasowisk, to zostawiają w mieście spore pieniądze. Bo wzorem wielu innych, znanych miast na świecie – Paryża, Brukseli czy Nowego Jorku, które pełne są latem bezpłatnych plenerowych imprez, Olsztyn również szuka swojej turystycznej szansy.

Podmiot Zarządzający:
Miejski Ośrodek Kultury
ul. Rodziewiczówny 3, 10-030 Olsztyn
tel.: 0-89/ 527-09-64, fax: 0-89/ 527-39-51
www.mok.olsztyn.pl
informacja@mok.olsztyn.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit