Świętokrzyskie

Pacanów – Europejska Stolica Bajki. Festiwal Kultury Dziecięcej

Impreza organizowana jest od 2003 roku z myślą o obchodach Dnia Dziecka, zawsze w najbliższy weekend 1 czerwca. W roku inauguracji miała na celu uczczenie 70. rocznicy urodzin Koziołka Matołka. W 2005 r. dodatkowo, poza urodzinami solenizanta obchodzono 70. rocznicę urodzin małpki Fiki Miki oraz 200-lecie urodzin bajkopisarza Jana Chrystiana Andersena.

Festiwal co roku wspiera i obejmuje honorowym patronatem minister Kultury. Organizatorzy zapewniają mnóstwo atrakcji i niespodzianek, a uroczystości odbywają się w kilku miejscach Pacanowa na specjalnie przygotowanych , mniejszych i większych scenach na rynku, stadionie sportowym i wzdłuż ulicy łączącej te obiekty.
Wśród prowadzących Festiwal oraz wśród zaproszonych gości znajdują się osoby tak znane, jak: Agata Młynarska, Jan Pospieszalski, Jarek Kret, Majka Jeżowska, Małgorzata Potocka, Dorota Stalińska, Jacek Cygan, Olaf Lubaszenko czy Andrzej Grabowski. Obchodom towarzyszą liczne atrakcje dla dzieci: występy artystyczne, teatrzyki, spektakle, konkursy, wesołe miasteczka, pokazy, kiermasze, przejażdżki Kozią Ciuchcią, zajęcia artystyczne, Malowanie Małych Buziek, wycieczki balonowe, zdobywanie harcerskich sprawności, e-Pacanów – Namiot Komputerowy i wiele innych. Każde dziecko otrzymuje podczas festiwalu nieodpłatne „Kozie Jedzono” – posiłek, napój i deser, za udział w konkursach – nagrody, a za występ na scenie – drobne upominki.
W 2005 r. minister Kultury zaprezentował podczas Festiwalu projekt pierwszego w Polsce Dziecięcego Domu Kultury im. Koziołka Matołka, tzw. Bajkowego Centrum, który ma powstać do lipca 2009 roku. Znajdzie Sie tam kino, teatrzyk, biblioteka, czytelnia, kawiarenka internetowa, ogródek I miejsce spotkań dzieci ze zwierzętami.
Zainicjowany w 2003 r. przez ministra Kultury program „Przestrzeń Rodzinna”, w ramach którego zorganizowany został Festiwal w Pacanowie bardzo zintegrował i zmobilizował do działania społeczność lokalną. Od pierwszej edycji Festiwalu Pacanów bardzo się zmienił. Wykonane zostały chodniki z kostki brukowe, osuszono boisko, mieszkańcy zadbali o swoje posesje i ich otoczenie. Pobudzona została aktywność gospodarcza.

Organizator produktu:
Gmina Pacanów
ul. Radziwiłłówna 2, 28-133 Pacanów
tel.: 0-41/ 376-54-03, fax: 0-41/ 376-59-80
www.matolek.pl, www.pacanow.pl
ug@pacanow.pl
Fundacja „Ad Rem”
ul. Bałuckiego 20/3, 02-557 Warszawa
tel./ fax: 0-22/ 646-30-15
www.ad-rem.org.pl
adrem@ft.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit