Kujawsko-pomorskie

Park Solankowy w Inowrocławiu

Słynny z przepięknych dywanów kwiatowych oraz jednej z nielicznych w Europie tężni solankowych. Nasycona jodem oaza zieleni, wtopiona w zabytkową  atmosferę nizinnego uzdrowiska. Kuracjusze i turyści znajdują tu spokój i wypoczynek wśród bogatej roślinności. W kompleksie tężni solankowych znajduje się też kręgielnia, minigolf i stoliki do gry w szachy. W okresie letnim organizowane są przyciągające tłumy imprezy kulturalne.

Inowrocławskie uzdrowisko jest usytuowane na terenie Parku Solankowego. W Solankach mieszczą się wszystkie obiekty uzdrowiskowe i sanatoria, tężnia solankowa oraz muszla koncertowa, w której w sezonie odbywają się koncerty plenerowe. W pobliżu muszli koncertowej znajduje się jeden z dwóch monumentów upamiętniających założyciela Solanek Zygmunta Wilkońskiego; drugi - będący formą przestrzenną z medalionem - stoi przed zakładem kąpieli borowinowych. Ozdobą głównego wejścia do parku jest pomnik pawia, pełniący jednocześnie rolę zegara słonecznego. Park ma powierzchnię 55 ha. Na tej przestrzeni, poza budynkami, znajdują się zabytki przyrody i bardzo urozmaicony drzewostan. Można tu zobaczyć jawory, klony, jesiony, kasztanowce, dęby, platany, oliwniki wąskolistne oraz wierzby nadmorskie, które rosną w Inowrocławiu dzięki morskiemu klimatowi tworzonemu przez solankę. Latem w parku można podziwiać wielobarwne, starannie pielęgnowane dywany kwiatowe. Są też malownicze stawy parkowe - jeden z mostkiem prowadzącym wprost do tężni solankowej i z wysepką, na której niegdyś stała miniaturowa latarnia morska; drugi z okazałą fontanną, w pobliżu którego od 2005 r. powstaje aleja dębów słynnych osób odwiedzających Inowrocław.

www.inowroclaw.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit